úvod

Švýcarsko je ideální cíl vyznavačů vysokohorského lyžování a horských sportů vůbec. Na jeho území se totiž koncentrují hory tak jako nikde jinde. 48 tamních vrcholů překonává kótu 4 000 metrů, což je z alpských zemí s přehledem nejvíc. I to je samozřejmě důkaz, že ve švýcarských horách najdete obrovské plochy pro lyžování v prašanu.

​
Text: Petr Socha, SNOW.cz


A hned několik míst se mezi freeridery stalo doslova kultovními. Verbier, kde se jezdí nejslavnější freeridový závod světa, Engelberg, který na svůj prašan přitáhl početnou švédskou komunitu, Svatý Mořic se svým slavným závodem Engadinsnow, Zermatt, Andermatt, Davos…. Každý, kdo tíhne k prašanu, ale tuší, že velká a profláknutá lyžařská centra trpí počtem tohoto typu hostů – prašan oproti sjezdovce nejde denně recyklovat – a hledá nenápadné a tajné kouty, kde čerstvý sníh rozjíždí minimum lyžařů. I takové vám v článku představíme.

Pozor na led

Mezi nižšími Alpami, řekněme třeba kantonem Graubünden, a mezi nejvyšším alpským masivem ve Wallisu je jeden zásadní rozdíl. Nejvyšší horský hřeben mezi Mont Blankem a Monte Rosou je silně zaledněn, takže je ještě o kus nebezpečnější a náročnější na znalosti, výbavu, zkušenosti. Ve Wallisu, pokud se pohybujete na jeho nejvyšším hřebenu, poznáte skutečný vysokohorský svět s veškerou svou opojností, který ale oplácí kartou vysokého rizika. Ledovce samozřejmě zasahují i ostatní horstva, nikdy ale v takové míře. Andermatt, Engelberg i Svatý Mořic jsou částečně zaledněny, ale nikoli tak masivně jako nejvyšší severní svahy hřebene mezi Chamonix a Zermattem. Každopádně myslete na to, že každý výjezd na ledovec vyžaduje z hlediska lyžaře speciální opatření.

Co hlavně potřebujeme k pořádnému freeridu? Pěkný a dostupný kopec a dobré sněhové podmínky (a počasí). A to lze ve Švýcarsku najít skoro všude. Velmi pomůže specializovaný průvodce, ať jste, kde jste. Většinou zná každý tajný a jistě nepokreslený kout – a přeci právě o nich je freeride.

Před nedávnem vydala agentura Switzerland Tourism žebříček nejlepších středisek pro freeride. Ačkoli není zdaleka všespásný, je to pěkné vodítko po našem výletě po nej resortech volného lyžování ve Švýcarsku.
Čtyři údolí ***

Na terény jsou bohaté, ale… přelidněné. Návštěva Verbier nese spíše společenské přednosti než lyžařské zážitky – stačí pár hodin po sněžení a prašan v dosahu lanovek nenajdete.

TIP: L’Eteygeon, Veysonnaz, Wallis
Zajímavý a odlehlý freeridový výlet lze podniknout z Greppon Blanku do údolí Val d’Hérémence. Vysoko nad údolím Val des Dix, ve výšce 2 650 m n. m., začíná kousek od lanovky Greppon Blanc 1 značený sjezd, odkud není cesty zpět. Kdo ho začne, musí ho už dokončit. Nejsou tu žádné lanovky, jen ryzí příroda. Civilizace je až dole v údolí ve 1 350 m n. m. Tam čeká i autobus, který freeridery doveze zpět k sedačce u Thyon Les Masses. Jezdí v každou celou hodinu od 11 do 15 hodin včetně, cena 5 CHF. Délka sjezdu je 4 kilometry, výškový rozdíl 1 300 metrů a zmíněná odlehlost činí z L’Eteygeon něco výjimečného i pro velmi zkušené freeridery.

TIP: Freeride pro začátečníky i experty
Verbier nabízí hned několik prašanových tratí zvaných Freetracks – jsou značené a zabezpečené, ale neupravené, tedy ideální pro začínající freeridery. Své tu ale najdou i ti nejnáročnější: pod okolní 4tisícovky se můžete vydat i helikoptérou.
Engelberg ****

Nabízí krásné sjezdy, ale pro našince jich není mnoho – oba jsou totiž na sice obřích, ale jen dvou kopcích – a chce to oblast malinko poznat a prostudovat. Nebo lépe poznávat ji s průvodcem. V Engelbergu jste v jedné ze sněhově nejjistějších oblastí Alp, sezóna tam trvá 7 měsíců, i v dobách, kdy ve 40 minut vzdáleném Lucernu již pevně vládne teplé jaro.

TIP: Freeriderova velká pětka
Právě v Engelbergu si můžete „ulovit“ Velkou pětku: 10 000 výškových metrů, 5 různých variant sjezdu. Den pak můžete zakončit třeba ve vinném sklepě freeridového pionýra Genyho Hesse při sklence švýcarského vína.
Andermatt ****

V Andermattu se freerideři většinou koncentrují kolem nejvyšší mety Gemsstocku, jsou tam krásné strmé stěny, ale poptávka je často větší než nabídka. Až pokud vyrazíte dozadu za hory, objevíte ohromné prašanové plochy a dlouhatánské sjezdy z vrcholu až do údolí. Nové dimenze dodá celé oblasti propojení s Oberalppassem a Sedrunem, i tam je terénů pro volné lyžování opravdu hodně. Vláčkem se můžete vydat i o středisko dále do Graubündenu, Disentisu.

TIP: Disentis
K nejúžasnějším sjezdům v Disentisu se přibližuje horskou železnicí, pak se lanovkou vyjede, jak nejvýš to jde, a po krátkých výšlapech se tu nabízí velkolepé sjezdy v oblastech Val Segnas a Val d’Acletta. Na výběr trasy jsou specialisté horští vůdci z Alpventury – freeridery zavedou bezpečně na mírné prašanové svahy, expertní jezdce pak třeba do strmých žlebů.
Zermatt *****

Fenomenální a prostorově skoro nekonečný. I když odečteme ledovce, mělo by se tam najít dost místa i proto, že není mezi freeridery tak „profláklý“. A hlavně – dominantní Matterhorn, který vás sleduje, ať jedete kdekoli, je jen jeden na celém světě.
Davos *****

Neobyčejně rozsáhlý s možnostmi alternativních sjezdů přírodou skoro z každého tamního areálu. Nabízí dokonce čistě freeridový areál Pischa, který je do velké míry bezpečný a vhodný i pro začínající. Ale i všude jinde najdete unikátní lajny a divoké sjezdy do bočních údolí, kde většinou čeká hospůdka, do které posléze přijede autobus…


Na freeride kemp do Davosu můžete vyrazit v rámci SNOWfestu (freeeridové a skialpové kempy od roku 2008), a to v doprovodu horských vůdců UIAGM.
Laax **

Buduje si image free resortu, nicméně cílí hlavně na freestylisty a snowparky, což je něco jiného než volné terény pro freeride. I vzhledem k tomu, že většina lyžařské plochy nemá dostatečný spád, sami bychom jej do výběru nezvolili.
Engadin Svatý Mořic *****

Nabízí naopak neskutečně pestrou nabídku volných sjezdů, Svatý Mořic a okolí patří podle nás mezi nejlepší švýcarskou pětku. Mnoho areálů, unikátní výhledy, skvělé sjezdy…
Val d’Anniviers ***

Mezi freeridery je pojem, což způsobuje vysokou poptávku. Výhody vysoko položeného Zinalu se projeví hlavně tehdy, když v nižších oblastech není kvalitní sníh. Freeridová aréna v Zinalu je sice obří, ale ne až tak moc pestrá a typicky wallisky jednostranná – samé volné pláně a kamení.
Samnaun ***

Samnaun je pěkné, ale hodně propletené sjezdovkami a lyžařskou infrastrukturou, která trochu krade původní horský ráz.
Arosa Lenzerheide ****

Toto dvojstředisko je naším tajným tipem – ohromný a širokospektrální prostor okupuje obvykle dost málo lyžařů, takže sníh vydrží dlouho použitelný. Nabízí i krásné alternativní sjezdy do údolí a ski safari, obzvlášť po spojení s Arosou. Trojkombinace Davos – Arosa – Lenzerheide je skisafari, které by neměl žádný milovník divokých zimních hor minout.

TIP: Božský klid ve volném terénu
Parpaner Rothorn a Arosa Weisshorn patří k nejznámějším freeridovým horám v regionu. Díky propojení Arosy a Lenzerheide lanovkou si tu jde zajet na skisafari, okružní túru mezi třemi středisky skrz skryté paseky a panenské sněhové pláně. Vedle Arosy a Lenzerheide navštívíte málo známé rodinné středisko Tschiertschen.
Nej freeridová střediska Švýcarska

1 - 4 údolí
2 - Engelberg
3 - Andermatt
4 - Zermatt
5 - Davos Klosters
6 - Laax
7 - Engadin Sv. Mořic
8 - Val d’Anniviers
9 - Samnaun
10 - Arosa Lenzerheide

Zdroj: Switzerland Tourism

Další freeride tipy Švýcarska:

Lötschental: 1 700 výškových metrů prašanu
Lötschental leží tak trochu stranou zájmu. Což je ovšem ta hlavní výhoda! Zapadlé údolí ve Wallisu má totiž speciálně freeriderům hodně co nabídnout. Lötschental leží na slunném hřebeni Walliských Alp, zároveň je to sněhově jisté místo a hory jsou tu vysoké – tři důležité faktory pro milovníky prašanu. Čeká tam jen málo lyžařské konkurence a hlavně 1 700 výškových metrů freeridového převýšení.

Airolo, Ticino
Lyžovat v Ticinu, italsky mluvícím kantonu se středomořskou atmosférou, je obzvlášť speciální zážitek. Pokud proudí fronty od jihu, nejvíc nasněží právě tam. Airolo je středisko hned na jižním konci Gotthardského silničního tunelu a po mohutném sněžení tam čeká prašanový ráj se zábavným terénem a otevřenými svahy. A za rohem je Val Bedretto, eldorádo skitouringu.

Jungfrau nejen pro horolezce
Oblast Jungfrau je legendárním místem. Vždyť to bylo právě tam, kde se jel před 80 lety první závod freeridový závod, jež má dnes pokračování ve slavném Inferno Rennen. Po pár desítkách letech se tam zase na lyžích honil se svými pronásledovateli James Bond 007. V těch letech se ještě dal uskutečnit i ledovcový sjezd ze stanice Jungfraujoch, nejvýše položené železniční stanice Evropy ve 3 454 m. Dnes už je na to ledovec příliš rozbitý, přesto si v okolí Kleine Scheideggu najdete úchvatné terény – co třeba pojezdit těsně pod bájnou severní stěnou Eigeru?