úvod

Dlouhé léto se opět převaluje do chladného podzimu, který nikoho nenechává na pochybách, že se ho už brzy chystá rozcupovat skutečná zima. A to je pravidelný čas na druhé vydání časopisu SWISSmag v daném kalendářním roce. Právě zima i do tohoto časopisu tradičně proniká. Ne že by snad studil. Zima se ale hlásí už na obálce nenápadným logem Update your winter, za nímž se skrývá celá paleta občas i překvapivých zimních aktivit, která se ve Švýcarsku nabízí. Zdaleka nejen lyže, sáňky či brusle, Švýcarsko v zimě nabízí mnohem pestřejší paletu barev. Ale to je jen část SWISSmagu 17, který jako tradičně přináší témata všeho druhu, od historie přes kulturu až po byznys.
Pěkné počtení!

​

SWISSmag 17 vychází 14. 9. 2017

Předplatné časopisu SWISSmag můžete objednat zde.

Časopis si můžete objednat i v ESHOPU.

Časopis SWISSmag ve verzi pro tablety a chytré telefony si můžete zakoupit na portálu PUBLERO nebo na portálu Floowie.

 


 



1917 - Jak ovlivnila Švýcarsko revoluce v Rusku?

Švýcarsko a Rusko spojují události z období před i po roce 1917. V Rusku v roce 1917 proběhla únorová a říjnová revoluce. Je tomu 100 let, a proto je třeba si tento důležitý dějinný milník připomenout.



Jak Čecho-Švýcar Kolinsky objevil Menzela a Martinů

Jako sólový pianista miluje Bohuslava Martinů, a tak mu v Basileji zařídil festival. Jeho nejoblíbenějším režisérem je Jiří Menzel, proto o něm natočil dokumentární film, který měl nedávno premiéru. „Jsem houževnatý,“ říká o sobě Švýcar Robert Kolinsky, jehož rodiče emigrovali z Česka do Švýcarska.



100 let švýcarské národní turistické kanceláře

Založení švýcarské turistické centrály (Schweizerische Verkehrszentrale, SVZ, dnes nazývané Switzerland Tourism či Schweiz Tourismus) proběhlo už před celým staletím, v roce 1917. Stalo se tak v hlavním městě Bernu a koncepčně řízená propagace cestovního ruchu ve Švýcarsku záhy expandovala do mnoha svých zahraničních poboček. Ta pražská byla založena v roce 1926.



Viktorinox - 10 tipů na praktické dárky

Victorinox – to už nejsou jen originální švýcarské nože. Firma dnes také vyrábí nože pro domácnost, hodinky, zavazadla, oblečení i parfémy. Najdete je u milionů lidí po celém světě.



První horská záchranná akce

Letecké záchranářství se zrodilo ve Švýcarsku. A to jako následek neštěstí v roce 1946, kdy americké letadlo Dakota nouzově přistálo ve výšce 3 300 metrů na ledovci Gauligletscher ve východní části Bernských Alp. Přežilo všech dvanáct pasažérů, zůstali ovšem uvězněni vysoko v horách. Šance na jejich záchranu tak byly mizivé.



Zima ve Švýcarsku - víc než jen lyžování

Zimu si spojujeme s lyžováním. Až možná trochu zapomínáme, že zimní období nabízí mnohem více podob a aktivit, které zdaleka nesouvisejí pouze s lyžemi. A dokonce nutně ani se sněhem. Tématem zimy může být led, ale i opačná forma téhož živlu – horká termální voda. V zimě se ale dá i cestovat za kulturou, gastronomií, historií či prostě zábavou. Nakonec ani není potřeba mít přesně definovaný cíl a atrakci. Vlastně stačí, když necháme promluvit zimní krajinu. Její řeč je jiná, tišší, tajemnější a hlubší. A možná právě ona nám předá kus toho, co nám chybí k úplnosti.




Zimní novinky ze Švýcarska

Nová vyhřívaná sedačka, výročí slavného závodu, nové atrakce – čtěte, co milovníky zimy letos čeká ve Švýcarsku.



Led je krásný

Je led jenom zmrzlá voda? Sotva. Nabírá spoustu forem a podob, nabízí množství variant estetické inspirace a dokonce celou paletu vyžití. Ve Švýcarsku o to víc.



Na chalupu do Graubündenu

Za devatero horami stojí uprostřed klidné horské vesničky krásná chaloupka s výhledem. Kolem procházejí běžkařské stopy i zimní vycházkové cesty, za humny jsou stovky kilometrů sjezdovek i dobrodružné sáňkařské dráhy a dole v údolí duní červený vláček. Zní to jako švýcarská pohádka, ale je to opravdu tak.


5 zimních dní v Lucernu

Že se v zimě jezdí jenom na hory? Dávno překonaná pravda. Plnohodnotnou zimu – dokonce plnohodnotnější než v nějakém zimním horském středisku – si můžete užít i ve městě. A to včetně lyžování a dalších všemožných typicky zimních radovánek.



Malá abeceda švýcarských odrůd

Vinařskou kulturu do Švýcarska přinesli již Římané z Marseille, antické řecké brány do Evropy, vzhůru údolím řeky Rhôny. Na 15 tisících hektarech se pěstuje více než 150 různých odrůd. V druhém dílu seriálu SWISSmagu představí moderátor a znalec vín Martin Severa další vinařské regiony Švýcarska.




A mnoho dalšího najdete v aktuálním SWISSmagu 17.

Předplatné si můžete objednat ZDE.




Štítky: SWISSmag