úvod

Lyžařský areál nad malebným švýcarským městečkem Champéry v kantonu Wallis je součástí nejrozsáhlejší lyžařské arény na rozhraní Švýcarska a Francie, která patří zároveň mezi největší lyžařské oblasti světa. Jednodlivé sjezdovky jsou přes hranice vzájemně plynule propojeny a vytváří celistvou lyžařskou oblast zvanou Portes du Soleil (což v překladu znamená Sluneční brána).

​


Text: Radim Polcer a Roman Gric


Portes du Soleil tvoří 6 lyžařských středisek na švýcarské a 8 na francouzské straně, což dohromady obnáší 650 km sjezdových tratí a více než 200 lanovek a vleků s celkovou přepravní kapacitou přes 250 000 osob za hodinu. Nástupními místy na území Švýcarska ležícími na východních svazích nad údolím Rhony jsou Champéry, Les Crosets, Champoussin, Morgins, Torgon a Val d´Illiez. Na území Francie se pak nachází střediska Abondance, Avoriaz, Châtel, La Chapelle d´Abondance, Les Gets, Montriond, Morzine a Saint Jean d Aulps.


Inverze dá ještě víc vyniknout drsné kráse masívu Dents du Midi, v popředí horní stanice kyvadlové lanovky z Champéry na Planachaux.


Díky obrovské rozloze areálu zde najdeme tratě všech obtížností a orientací včetně freeridových plání hlubokého sněhu. Celá oblast Portes du Soleil je tak vzhledem k přímému lanovkovému propojení většiny středisek velmi vhodná k lyžařské turistice, kdy žádnou sjezdovku nemusíme projet dvakrát a naopak můžeme volně přejíždět mezi Švýcarskem a Francií. Na své si v Portes du Soleil přijdou i vyznavači snowboardu. Na švýcarské straně se nachází Superpark nad Les Crossets (osvětlená half-pipe, 17 skoků/překážek, celkem 6 km2 ploch), menší fun park leží také nad Champoussin. Obdobné parky se nachází také na francouzské straně v Châtel, Avoriaz, Chapelle a Les Gets. Zkrátka nepřijdou ani milovníci běžeckého lyžováním, k dispozici mají 245 km upravovaných tras, převážně na francouzské straně. Každé středisko nabízí také mnoho možností vyžití po lyžování. Ve Val d´Illiez mají například termální lázně, v Morgins kryté tenisové kurty a v Champoussin čeká na zájemce sáňkařská dráha. V celé oblasti je také nespočet možností pro pěší pro výlety na sněžnicích.


Champéry je lyžařský ráj s úchvatnou kulisou skalního masívu Dents du Midi (3 258 m n. m.).


Champéry je jednou z nejstarších turistických destinací ve Švýcarsku. Počátky turismu se zde datují k otevření hotelu „Dents du Midi“ v roce 1857. Dodnes se zde lze setkat s tradičními řemesly, jako je například odlévání zvonů. Lyžařská oblast je s letoviskem Champéry spojena velkou kyvadlovou lanovkou kabinami pro 125 osob. Mírné lyžařské terény přímo nad samotným Champéry poblíž horní stanice kyvadlové lanovky jsou vhodné především pro méně náročné lyžaře a začátečníky, kteří mohou využít klidné zákoutí pod vrcholem Croix de Culet. Pokud bychom se odtud vydali k jižnímu hřebenu Chavanette, dostaneme se zpět do Champéry. Nároční lyžaři jistě nevynechají sjezdovou lahůdku s příznačným názvem Stěna, což je svah s až 45° sklonem pokrytý často zmrzlými boulemi. Není divu, že mnozí volí pro návrat zpět do údolí raději lanovku. Naopak pokud se vydáme severním směrem, dostaneme se plynule do francouzského hotelového rezortu Avoriaz. Ještě předtím, prostým přehoupnutím se přes oblý hřebínek, však nemůžeme minout carvingové svahy nad Les Crossets. Přímo v Champéry a Les Crosets se nachází 15 lanovek (z toho 14 sedačkových a jedna kyvadlová) a 26 lyžařských vleků, které obsluhují přes 100 kilometrů sjezdovek.


Kyvadlová lanovka je důležitou spojnicí městečka Champéry s lyžařskou oblastí Portes du Soleil.


Champéry je ovšem vyhledávaná oblast rovněž v létě. Dominuje jí Bike Park Champéry Val-d’Illiez Morgins, což je největší švýcarský park pro horská kola a místo pravidelného konání Swiss Mountain Bike Championship. Stejně jako v zimě lyžařský areál přechází i v létě bikepark plynule do Francie, což z něj dělá největší areál pro horská kola v Evropě. Celá oblast Portes du Soleil tak v létě zahrnuje celkem 24 lanovek (včetně již zmíněné kyvadlové lanovky z Champéry) a 580 km značených tras pro bikery.


Celkový pohled na městečko Champéry.