úvod

Srdečně vás zveme na náš stánek Switzerland Tourism na 57. ročníku Zlín Film Festivalu, kde naleznete aktuální turistické informace pro vaše cesty do Švýcarska a soutěž o hodnotné ceny. Zlín Film Festival se uskuteční ve dnech 26. 5. – 3. 6. 2017 ve Zlíně a specialitou letošního ročníku bude mimo jiné i promítání 16 švýcarských celovečerních filmů v rámci filmové sekce „Vítejte ve Švýcarsku“.

​

Na festivalu budeme osobně zastoupeni a rádi vám zodpovíme vaše turistické dotazy, budeme po vás mít připraveny i turistické materiály o Švýcarsku a soutěž o hodnotné a zajímavé ceny.

Filmová sekce „Vítejte ve Švýcarsku“

V sekci nazvané podle stejnojmenného švýcarského filmu bude uvedeno 16 celovečerních filmů a rovněž řada filmů animovaných a studentských. Zastoupeny budou jak filmy hrané a animované, tak také řada dokumentů, které mají ve Švýcarsku v posledních letech velmi silné zastoupení.

Přestože švýcarská kinematografie není v České republice příliš známá, v programu zlínského festivalu se objevuje pravidelně. V loňském roce byla velmi úspěšně uvedena zdařilá adaptace oblíbené knížky Heidi, děvčátko z hor / Heidi v režii Alaina Gsponera. V neobvyklé roli mrzutého dědečka se zde představil švýcarský rodák, hvězdný Bruno Ganz známý například z filmů Nebe nad Berlínem či Pád třetí říše. Festivalovému publiku se na loňském festivalu představil mladý a talentovaný švýcarský herec Kacey Mottet Klein, držitel Schweizer Filmpreis a berlínská Shooting Star 2016. Před lety tuto roli splnil jiný švýcarský mladý herec Max Hubacher, rovněž držitel prestižní Schweizer Filmpreis za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmu Otloukánek / Der Verdingbub. Úspěšného uvedení na festivalu se dostalo také adaptaci známé dětské pohádky spisovatelky Seliny Chönz Malý horal / Schellen-Ursli.

Zlínský festival tedy má na co navazovat a v připravované kolekci se zaměří na švýcarské filmy určené dětskému a mladému divákovi. Řada z nich vychází z klasiků švýcarské literatury pro děti, mnoho z nich získalo významná mezinárodní ocenění. Nezanedbatelnou část programu tvoří segment dokumentárních filmů, který má ve švýcarské kinematografii silnou pozici.

Nabídka bude velmi pestrá. Zajímavá je například adaptace světoznámého bestselleru švýcarské spisovatelky Johanny Spyri Heidi, děvčátko z hor. Tentokrát půjde o moderní adaptaci z roku 2001 v režii režiséra Markuse Imbodena. Dalším tipem bude opět adaptace, tentokrát spíše pro kluky. Řeč je o filmu Jmenuji se Eugen / Meine Name ist Eugen natočeného na motivy knížky švýcarského spisovatele Klause Schädelina. Diváci by si v žádném případě neměli nechat ujít oceňované rodinné drama Vitus režiséra Frediho M. Murera o zázračném chlapci, kde v jedné z hlavních rolí zazáří opět Bruno Ganz. Za zmínku stojí rovněž film úspěšné francouzsko-švýcarské režisérky Ursuly Meier s názvem Sestra / L'Enfant d'en Haut, který byl oceněn mj. na berlínském filmovém festivalu. V centru pozornosti posledních měsíců stojí poetický animovaný film švýcarského režiséra Clauda Barrase Můj život cuketky / Ma vie de courgette, který čerstvě získal Zlatý glóbus za nejlepší animovaný film. Úžasnou švýcarskou přírodu a mnohdy těžký a neobvyklý život jejich obyvatel českým dětem přiblíží dokument Die Kinder vom Napf, popisující každodenní radosti i strasti dětí z farmářských rodin žijících na odlehlých horských usedlostech. Dokumentů se objeví celá řada, doporučit musíme také snímek Swing it Kids!, který nabízí portrét úspěšné dětské swingové kapely Swing Kids na jejich cestě po Švýcarsku, Japonsku a USA. Filmové projekce osobně uvede řada tvůrců a herců.

Zlín Film Festival

57. ročník Zlín Film Festivalu uvede 326 snímků. Kromě zástupců z klasických filmových velmocí představí divákům filmy z netradičních zemí, jako jsou Burkina Faso, Kypr, Bahamy, Kostarika, Libanon, Palestina, Sýrie – celkem ze 62 zemí světa. Hlavními tématy festivalu bude letos 20. ročník Salonu filmových klapek, Švýcarsko, Švédsko a také 110. výročí narození významné autorky Astrid Lindgrenové. Její Pipi, jako symbol šťastného dětství, se stala inspirací pro vznik letošního festivalového vizuálu.

Poroty a další slavné hvězdy festivalu

Soutěžní filmy budou i letos posuzovat odborníci i dětští porotci z různých zemí světa. „Českou a Slovenskou republiku reprezentují například herečky Klára Issová, Vica Kerekes a Petra Nesvačilová, dcera Karla Zemana, Ludmila Zemanová, dále zlínský rodák, režisér Slávek Horák a slovenský režisér Juraj Nvota,“ jmenuje Markéta Pášmová a dodává: „Naše dětské poroty jsou rovněž mezinárodní a jako každoročně je tvoří celkem 13 představitelů z Norska, Kanady, Španělska, Slovenska, Slovinska, Polska a České republiky.“

Do Zlína letos zavítají významné osobnosti české kinematografie, jako je například Eliška Balzerová, Jiří Menzel, Ivan Trojan, Miroslav Donutil, ale třeba také opěrní pěvkyně Magdalena Kožená. Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk zde v závěru festivalu převezme ocenění za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí herečce Pavlíně Mourkové a herci a režisérovi Karlu Smyczkovi.

Film Industry

Kromě návštěvy kina si mohou hosté festivalu užít i řadu dalších aktivit spojených s filmem. Budou mít například příležitost nahlédnout filmařům pod pokličku. V budově rektorátu Univerzity Tomáše Bati se opět otevře Filmová laboratoř, která představí nejnovější techniku televizního a on line streamovacího studia. Nově se zde představí i svět Virtuální reality.

Pro filmové profesionály, ale nejen pro ně, je určený projekt Film Industry, který každý den festivalu přinese zajímavé prezentace, přednášky, konference, setkání a diskuse. Proběhne již tradiční mezinárodní setkání zástupů festivalů, nově bude prezentována sekce Work in Progress připravovaných českých filmů pro děti a mládež, kterou festival organizuje společně s Českým filmovým centrem. Ve spolupráci s Kanceláří Kreativní Evropa, Czech Film Commission a Státním fondem kinematografie je připravena konference k tématu Regionálních filmových kanceláří a lokálních filmových festivalů. I letos nabídne zajímavé celospolečenské témata například na konferenci České televize, která se bude věnovat tématu „Význam propojování formálního a neformálního vzdělávání – Role ČT :D v tomto procesu.“ Nezastupitelné místo ve Film Industry programu má také Duhová kulička – konference o filmovém marketingu pořádaná společně s Fakultou multimediálních komunikací UTB. (Kompletní program Film Industry bude zveřejněn na www.zlinfest.cz 10. května.)

Doprovodný program

Filmový program už tradičně doplňuje i pestrý doprovodný program. Tvoří jej řada divadelních představení, koncertů, workshopů, dále odborné přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy, ale také sportovní a společenské akce. Zvláštní pozornost budeme letos věnovat i projektu tvořivých dílen ve spolupráci s našimi partnery, ABB, Koma modular a projektům souvisejících s kontinuální podporou festivalu UTB ve Zlíně, Statutárního města Zlín a Zlínského kraje. Kromě tradičních večerních koncertů v Open Air zóně (XindlX, Aneta Langerová, Slza, ABBA a Roxette revival) přinese festival i další zajímavý program. „V Divadelní zóně se uskuteční v premiéře promítání starých grotesek v doprovodu živého klavíru pod názvem Filmové piano. Nově se otevře i Relax gastro zóna u zlínského zámku nebo speciální diskusní místo Festival Café na náměstí Míru,“ uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Poslední festivalový den, sobota 3. června, bude letos patřit 2. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2017.“

Zlín Film Festival nejen ve Zlíně

Na programu festivalu jsou letos opět stovky akcí a projekcí, které se budou odehrávat na více něž dvou desítkách míst nejen ve Zlíně. „Již od začátku února probíhá festival po celé České republice prostřednictvím projektů, jako je Salon filmových klapek nebo Kinematovlak, který startuje 15. května ze Zlína a letos poprvé zavítá i do rakouského Retzu,“ uvádí Čestmír Vančura a dodává: „Filmové projekce přivezeme hned týden po festivalu do Mikulova, kde v rámci festivalových ozvěn představíme 15 snímků.“ ** Více informací naleznete na www.zlinfest.cz.**

Závěrečnou tiskovou zprávu k 57. ročníku Zlín Film Festivalu je možné stáhnout zde a výsledkovou listinu po vyhlášení všech cen zde.