úvod

Největší vodopád v Evropě. Právě tímto titulem se pyšní 25 metrů vysoký Rýnský vodopád, který uchvacuje především svou šířkou. Zabírá celých 150 metrů a při maximálním průtoku je to opravdu dech beroucí podívaná.

​

Posilněn mnoha alpskými potoky vrhá se Rýn střemhlav s burácejícím hřmotem do 25 metrové hloubky. Při bližším pohledu budete mít pocit, jak kdyby vás každým okamžikem měla masa vody strhnout dolů.

Hra přírody

Rýnský vodopád najdete u města Schaffhausen, které by se v porovnání s ostatními švýcarskými městy dalo na mapě snadno přehlédnout. To by byla však veliká chyba. Je jen málo šancí vidět hru světla, vody a přírody, v podání evropského veletoku. Běžně protéká vodopádem přibližně 700 kubických metrů vody, na jaře se však toto číslo několikanásobně zvyšuje.

Díky velmi dobrému značení se od Schaffhausenu snadno vydáte na cestu dolů k vodopádu. Přes několik kaskádových teras se dostanete až téměř na dosah k vodopádu. Do míst, kde vás uchvátí neskutečný hluk a valící se masa vody. Nejlepší výhled je z teras Belvedere, Fischetz a nejníže položeném Känzeli. Právě tam se přímo pod vámi mohutně bouří Rýn. Je až k neuvěření, že se podařilo postavit terasu takhle nízko.

I po procházce skrze kaskády můžete zůstat dál objevovat místní okolí. K vodopádům se dá přiblížit třeba na lodičce, se kterou poplujete k ostrůvku uprostřed vodopádů. Pozor plavba je vhodná jen pro silnější povahy. Rýn je skutečně mocný a s lodičkou dokáže pořádně houpat. Kdo raději zůstane nohama na pevné zemi, může se vydat na procházku kolem Rýna. Necelý kilometr od vodopádu lze Rýn překročit přes mostek a z druhého břehu pozorovat Rheinfall, který budete mít jako na dlani.

TIP: Nezapomeňte si kolečkové brusle. Kolem Rýna vede upravená cyklostezka, vodopád tak můžete obdivovat i při jízdě na bruslích.

ViaRhenana - kolem Rýnského vodopádu

Nachází se tady i jedna část z nejdelší turistické trasy ve Švýcarsku, z ViaRhenany. Zdolat ji celou zabere deset dní. Vede podél historické vodní trati mezi Untersee a Hochrhein a propojuje opravdové divy přírody jako Rheinfall nebo Rheinau patřící ke světovému dědictví UNESCO s kulturními centry evropského významu, jako jsou města Kostnice (Konstanz) nebo Basilej.