úvod

Lac Léman nebo také Ženevské jezero je se svými 582km2 největším alpským jezerem. Zajímavé je však nejen svou velikostí. Má tvar půl měsíce, ze dvou třetin je švýcarské, zbytek patří Francii. Jeho hladiny čeří parníky, plachetnice i ušlechtilé labutě a kachny.

​

Úchvatná jezerní panoramata Savojských Alp, mírné klima, příjemné teploty, intenzivní kulturní život a řada prominentů, kteří zde nacházejí oddech i múzu, činí ze Ženevského jezera ideální prázdninovou lokalitu.

Ženevské jezero je hned po Balatonu druhé největší sladkovodní jezero ve střední Evropě. Pobřeží mu lemují vinice a vinařské vesničky. Jeho název Léman najde svůj původ v latinském označení kraje – Lemanus a v keltském slově lem, což znamenalo velká voda.

Původně toto půlměsícové jezero vzniklo jako vodní nádrž pro jedno rameno Rhonského ledovce. Dělí se na tři části, východní Haut Lac, neboli horní jezero. Střední část se označuje Grand Lac, tedy velké jezero a nejužší, západní část je Petit Lac, tedy malé jezero. Díky své rozsáhlé vodní ploše poskytuje ideální podmínky a prostory pro plachtění, windsurfing, vodní lyžování, veslování a samozřejmě také ke koupání.

Ideální letní dovolená

Ženevské jezero leží na toku řeky Rhôny. Svou polohou ovlivňuje i klima ve městech na jeho břehu. Není tak nic divného, že třeba ve městě Montreux můžete běžně potkat palmy, agáve a další exotické rostliny. Voda v jezeře ani v zimě nezamrzá, v létě se teplota vody pohybuje v rozpětí 19-24 stupňů. V zimě tak teplo, které se nashromáždilo v okolí během léta, ohřívá celé jeho pobřeží. Teplá voda, jež se odpařuje z hladiny, se srazí se studeným suchým vzduchem z alpských vrcholů a vytvoří tak neprostupný oblak mlhoviny, který zasahuje oblasti v nadmořské výšce mezi 800 až 1 000 metry

Celá tato oblast je tvořena čtyřmi rozdílnými a přeci blízkými světy. Najdete zde Juru s proslulými hodinářskými značkami, tradičními řemesly a loukami. Také města, která poskytují veškerý komfort a zábavu. Příroda je vyhledávána turisty pro značné množství nenáročných turistických tras. Na své si přijdou i milovníci dobrodružství a adrenalinu, na jezeře a v jeho okolí je dostatek příležitostí pro nejrůznější outdoorové sporty.

Víno, čokoláda i historie

Na březích jezera se nachází spousta malebných vesniček a měst, které přináší to nejlepší, co Švýcarsko může nabídnout. Jedním takovým je třeba městečko Vevey, které je centrem vinařství a čokolády. Sídlí zde třeba firma Nestlé. Na východním břehu najdete středověký hrad Château de Chillon, jedno z nejnavštěvova­nějších míst ve Švýcarsku. Skála, na niž hrad stojí, sloužila k hlídání silnice mezi Římem a severní částí říše.

Terasovité vinice v okolních kopcích jsou známé jako Vaudská riviéra, jež se táhne od Lausane až na východ. Severní břeh jezera je pro pěstování vína ideální, jelikož je stále vystavený slunci a mírnému podnebí. Není se tak čemu divit, že lokalitu Ženevského jezera si v minulosti oblíbilo mnoho slavných osobností. Právě zde třeba Igor Stravinskij složil Svěcení jara. Břehy Ženevského jezera se staly domovem Charlese Chaplina, z jehož rozlehlé vily u městečka Vevey obklopeného proslulými vinicemi Lavaux, se brzy stane muzeum.