úvod

Ve středověku se tradovalo, že v místní skalní stěně sídlí samotný ďábel. V Les Diablerets najdete kromě mocně se tyčícího vrcholu Ďábelské kuželky i oblíbené lyžařské středisko Glacier 3000, které je Mekkou pro freeridery.

​

Glacier 3000 to jsou tři lyžařská střediska spojující 125 kilometrů sjezdovek i snowpark táhnoucí se až do výšky 3 000 metrů. Kromě sjezdovek se můžete vydat na 45 kilometrů upravených běžeckých tratí. Dobrým zpestřením je i 7 kilometrová sáňkařská dráha.

Okolní příroda doslova vybízí k výletům na sněžnicích, na širokých sněžných kolech nebo zdolávat místní ledové stěny při lezení. Odměnou vám bude jedinečný výhled na Ženevské jezero. Užít si jej můžete stylově v ledovcové restauraci Gletscher-Restaurant, která je dílem předního švýcarského architekta Maria Botty.

V ďáblových stopách

Masiv Les Diablerets (3 210 m) nabízí mnoho možností pro turistiku. Už při příjezdu z úrodného údolí, lemovaného vinicemi se vám otevře výhled na neskutečný kamenný masiv. Není se moc čemu divit, že v minulosti si lidé mysleli, že právě zde sídlí ďábel. Docela snadná túra vede na nejvyšší vrchol masivu, na Ďáblovu kuželku (QuilleduDiable) tyčící se ve výšce 3 210 metrů nad mořem. Ideální je část cesty vyjet lanovkou a pak pokračovat po ledovci až na vrchol, který vás za pěkného počasí odmění těmi nejlepšími výhledy na několik čtyřtisícovek v čele s Mont Blancem a zelené údolí Rhôny se zářícím Ženevským jezerem.

Ze sedla ColduPillon se lanovou Glacier 3000 nechte vyvést až na Scex Rouge do výšky 2 971 m. Od vrcholu vás bude dělit už jen ledovec (Glacier de Tsanfleuron), který měří něco přes tři km čtvereční a využívá se hlavně pro sjezdové lyžování. Vždy je zde však upravená i cesta pro pěší turisty mířící na vrchol. Cesta od lanovky na vrchol kuželky a zpět zabere nějaké čtyři hodinky pohodové chůze.

TIP: Pokud vám na ledovci zbude čas, svezte se po nadzemní bobové dráze.

Tvrďáci, po které je využití lanovky smrtelným hříchem se můžou ze sedla ColduPillon vydat krkolomně stoupající stezkou po svých. Budete víceméně stále kopírovat cestu lanovky. Kromě čtyřhodinového okruhu po ledovci však musíte počítat s dalšími minimálně šest hodinami pochodu a 1400 metry převýšení. Což už není pro každého.

Pochod v oblacích

Od roku 2014 můžete v Les Diablerets zažít jaké to je procházet se vzduchoprázden. Nad ledovcem Glacier 3000 byl zavěšen Most „PeakWalk by Tissot“, který spojuje přední vrchol (vyhlídková terasa) s o 5 metrů výše položeným hlavním vrcholem Scex Rouge.

TIP: Kdo by měl nedostatek adrenalinu, může si vyzkoušet i Monster bike. Jedná se o horské koloběžky s tlustými gumami, které připomínají spíše monstrózní motorku. V Les Diablerets si můžete zapůjčit veškeré vybavení a vrhnout se vstříc divokým sjezdům.

Tento 107 metrů dlouhý a 80 centimetrů široký most nabízí jedinečnou vyhlídku na vrcholy Alp. Je také jediným mostem na světě, který spojuje dva horské štíty. Kdo zvládne procházku ve 3000 metrech nad mořem, odmění se výhledem na 24 alpských vrcholů v čele s Matterhornem, Mont Blancem, Eigerem a vrocholem Jungfrau. Pro návštěvníky ledovce Glacier 3000 je zavěšený most přístupný zdarma a je otevřen celoročně.