úvod

Když se řekne Švýcarsko, každý si kromě alpských velikánů také vybaví slavná jezera, vodopády, řeky a ledovce. Voda tak neodmyslitelně patří ke švýcarské přírodě. Za návštěvu stojí i nejmladší jezero ve Švýcarsko, Derborence v kantonu Wallis.

​

Už sama jeho poloha předpověděla dramatické okamžiky vzniku jezera. Není se čemu divit, když leží v údolí u skalního útvaru Quilledu Diable - Ďáblový kuželku. Právě pekelné síly měly nejspíšse prsty v zemětřesení, jež přehradilo říčku Derboru. Jezero Derborence tak vzniklo po ďábelském sesuvu půdy v roce 1749.

I sama cesta stojí za to

Pokud se vydáte k jezeru Derborance, věřte, že už sama cesta po silnici vytesané do skály s malými tunýlky bude velkým zážitkem. Cesta není zajímavá jen pro řidiče, ale i pro jejich spolucestovatele, po výjezdech z tunelů se vám naskytnout krásné výhledy do údolí. Možná vás zarazí specifické značky u silnice, připomínající logo české pošty, které budete potkávat. Neznamená to zvýšený výskyt pošťáků na silnice, ale informace o tom, že při průjezdu nepřehlednými zatáčkami máte troubit.

Po překonání všech nástrah na vás za odměnu na konci čeká modrozelené vody jezera, na než shlíží pekelné hory. Kolem jezera vede nenáročná přibližně hodinová trasa, po které jej můžete celé obejít. Nedaleko jezera Derborence leží ještě další dvě jezera, ta však už byla vybudována lidmi a neváže se k jejich vzniku tak stylová historka o pekelných silách jako je tomu u Derborence.

Od jezer se také dostanete po stezce dál na planinu až k další osadě. Tu můžete využít jako startovací bod pro několik turistických tras vedoucích do okolní přírody a kopců. Dá se dojít i třeba do městečka Ovronnaz. To se proslavilo lyžařským areálem. Po celodenní túře také můžete využít služby místních lázní a wellnes centra "Thermalp les Bains". Relaxovat v termální vodě ve venkovních bazénech a kochat se pohledem na hory a údolí řeky Rhony.