úvod

Vesnička Arolla patří k tradičním cílům při vysokohorském skialpinistickém přechodu Haute Route z Chamonix do Zermattu. Je známým lyžařským střediskem s dominantním vrcholem Pigned’Arolla (3 790 m).

​

Na jaře vystřídají lyžaře turisté a skialpinisti. Stále ještě vysněžené sjezdovky jsou totiž dobře využitelné k nástupu do větších nadmořských výšek a na ledovce. Pohodovým skialpovým výšlapem může být cesta do sedla Pas de Cevres (2855 m). Z Arolly stoupáte nejdříve po sjezdovce a potom podél ledovce TsijioreNouoe.

Nejoblíbenějším cílem je však vrchol Pigned’Arolla (3790 m). Vystoupáte na chatu Vignettes (3 160 m) přes ledovec Piece a pokračujete dále až na vrchol Pigned’Arolla (3 790 m), který kromě přechodu Haute Route patří k oblíbeným cílům I pro heliskiing.

S výškovým rozdílem 1 900 metrů je lepší tento výšlap rozdělit na dva dny a více si užít krajinu, kterou budete procházet. Můžete tak přespat přímo na chatě Vignettes. Protože je však tato chata přímo na trase Haute Route, bývá tu docela plno. Je třeba si nocleh objednat dopředu.

Areál, který neurazí

Největší ruch je v Arolle v zimě. Tamní lyžařský areál nabízí 90 kilometrů upravených sjezdových tratí všech obtížností. Ať už začátečník, zkušený lyžař či freerider, každý si tu najde to své. I zastánci pouze jednoho prkna, nebudou ochuzeni.

Snowboarding je možné procvičovat na trati u Mount Rouge. Díky své poloze v 2 000 m je areál Arolla vhodný i pro jarní lyžování jelikož mají stále dostatek sněhu. Až v dubnu nahradí lyžaře skialpinisté, kteří se na lyžích vydávají vstříc okolním vrcholům. V létě se turisté mohou vydávat na treky po okolí a krásné procházky k ledovcovým potůčkům. Ani v městečku se nebudete nudit. V tomto regionu se stále dodržují tradice. Místní obyvatelé stále ještě nosí kroje a jsou zde zachována původní selská stavení s břidlicovými střechami a verandami.