úvod

Matterhorn je majestátní hora, která neodmyslitelně patří ke Švýcarsku. Každoročně se o výstup na tuto horu pokusí až 3000 osob a turisté se na ní jezdí dívat z celého světa. Vyrazte prozkoumat městečko Zermatt a jeho nádherné okolí, které poskytuje outdoorové vyžití pro každého, po celý rok.

​

Matterhorn – symbol Švýcarska, je krásná a elegantní špičatá hora, která dosahuje výšky 4 478 metrů. Již po staletí je velkým lákadlem pro horaly a fotografy. Na jejím úpatí leží horské městečko Zermatt, v nadmořské výšce 1 600 m.

Dne 14. července 1865 poprvé stanuli na vrcholu Matterhornu lidé. Ze sedmičlenné skupiny horolezců se však vrátili jen tři. Při sestupu totiž zbylí čtyři členové zemřeli. Nejmladší ze skupiny horolezců uklouznul a strhl s sebou další tři spolulezce. V muzeu v Zermattu se můžete dočíst podrobnosti o prvovýstupu na Matterhorn a prohlédnout si dokonce i originální přetržené lano.

Celý kanton Wallis je známý vysokým počtem slunečných dní a Zermatt jde výborným příkladem. Toto horské městečko je známé nejen díky již zmíněnému Matterhornu, ale také díky wellnessu. Snad každý hotel tu má své lázně. Vypravit se můžete i do přírodního koupaliště na jezírku Leisee, které se nachází poblíž horní stanice lanovky Sunnegga.

V Zermattu si užijete klid, motorová auta zde mají vjezd zakázán. V městečku naleznete dostatek hotelů a restaurací nabízejících snídaně od místních farmářů a luxusní gastronomii, která je dokonce ve dvou případech oceněna i michellinskou hvězdou – restaurace Le Capri v hotelu Mont Cervin Palace a “After Seven” v hotelu Backstage.

K Matterhornu za outdoorovými aktivitami

Poloha Zermattu slibuje vyžití pro milovníky hor a outdoorových aktivit. Zavítejte do návštěvnického centra Alpin Cente, kde vám poradí s dotazy týkajícími se vysokohorské turistiky, ferraty, lezení či horolezení.

Vyrazte na trek

Oblast kolem Zermattu nabízí více než 400 km pěších tras. Vyrazte na pohodový trek pod Matterhornem, při kterým si můžete prohlédnout nejen tuto horu, ale i jezero Schwarzsee. Panoramatickou cestou se dostanete k Hotelu du Trift. Přečtěte si více o třídenním treku z Trocken Stegu přes Schwarzsee na Trift.

Pokud preferujete jednodenní výlety, naplánujte si trekařskou klasiku 5-Seenweg (trasu kolem pěti jezer). Tento trek je střední náročnosti a zvládnete ho za necelé tři hodiny.

Projeďte se na kole

Oblast poskytuje 100 km značených tratí pro horská kola. Legendární downhillová trasa z Gornergrat do Zermattu nabízí všechno, co si můžete přát - nádherné výhledy i různorodý terén. Trasa z Zermatt do Vispu je vhodná pro všechny cyklisty, kteří si chtějí užít krásnou přírodu, zajímavý terén a plánují na kole strávit alespoň půl dne. Sjezdaři ocení downhill po sjezdovce Sunnegga.

Zalezte si nebo vyzkoušejte feratu

Okolí Zermattu je ideální také pro lezce. Najdete tu jednoduché cesty pro začátečníky, ale i velmi těžké a náročné cesty pro výkonnostní horolezce. Příkladem může být Allalin, Weisshorn, Breithorn: čtyřtisícovky pro skialpinisty a začínající horolezce nebo náročný ledovcový i lezecký výstup na Dom.

Vyzkoušet si můžete i feratu obtížnosti A-C. Přečtěte si více o panoramatické Mamut via feratě!

Běh

Pro milovníky běhání doporučujeme zermattský maraton, který začíná v údolí St. Niklaus, ve výšce 1116 metrů nad mořem. Běží se přes Zermatt až do Riffelbergu (2582 m), kde celý závod končí. Těšit se můžete na krásnou přírodu, úchvatné výhledy na Matterhorn a překonání převýšení 1469 metrů. Přečtěte si více o zermattském maratonu.

Celoroční lyžování na Malém Matterhornu

Zermatt je nejvýše položeným lyžařským areálem v Evropě a zaručuje dostatek sněhu po celý rok. V létě jezdí 21 km sjezdovek, v zimě 360 km. Středisko se nachází na území Švýcarska a Itálie, po obědě si můžete dát Bombardino v italském baru a večeřet můžete tradiční švýcarské fondue.

Pokud si netroufáte vylézt na Matterhorn, ale rádi byste se podívali na okolní hory z ptačí perspektivy, doporučujeme vyjet nejvýše položenou lanovkou v Evropě na „Malý Matterhorn“, odkud vede 22 km dlouhá sjezdovka do Valtournenche. V zimě jsou udržovány i některé pěší trasy, vyrazit můžete také na sněžnice, běžky, skialpy nebo vyzkoušet heliskiing.

Okolí Matterhornu pro rodiny s dětmi

Pokud se chystáte do Zermattu s dětmi, těšte se dětská hřiště, dětské koutky, lyžařské školky, sáňkařské dráhy a další vyžití. Celá oblast je na rodiny s dětmi výborně připravena.