úvod

Mekka horolezců, oblast s největším počtem čtyřtisícovek a až za obzory končícími ledovci. To je švýcarský Wallis, kde můžeme také najít horské středisko Saas-Fee.

​

Třináctitrnná koruna, tak se vypíná třináct čtyřtisícovek kolem lyžařského ráje, střediska Saas-Fee. V průběhu 20. století se ze zapadlé vísky, kam dodnes nesmějí auta, vyklubalo jedno z nejproslulejších alpských středisek. Spolu s dalšími třemi sportovními centry (Saas-Balen, Saas-Grund a Saas-Almagell) v zimě nabízí 145 kilometrů sjezdovek, kde se na svah spouštíte ve výšce 3 600 metrů.

I v létě tady budete mít o zábavu postaráno. Můžete chodit po vyznačených turistických trasách a obdivovat stříbrné, stále zasněžené vrcholky čtyřtisícovek. Brázdit okolní lesy na kole. Zažít adrenalin v lanovém parku nebo jen tak odpočívat v alpské přírodě.

Z ptačí perspektivy

Lanové parky už najdete skoro všude, takový jaký je však v Saas-Fee byste hledali marně. Při vstupu do místního Adventure Forest vám nasadí popruhy, karabiny a dostanete školení o bezpečnosti na lanech. Pak už můžete jen vyrazit zdolávat opičí dráhy mezi koruny stromů.

To však stále není vše. Čeká vás totiž Tyrolienne, na které se proletíte nad kaňonem. Zavěšeni kladce, 280 metrů nad dravou říčkou Fee-Vispe budete jen těžce odhadovat, jak vysokou hladinu adrenalinu v krvi máte. Pod sebou můžete také zahlédnout další adrenalinové nadšence, jak se vrhají do peřejí a užívají si ideálních podmínek pro canyoning. A k tomu všemu se vám nad hlavou tyčí zasněžené vrcholy alpských velikánů.

Metro Saas-Fee

Další netradiční atrakcí je místní „metro“. Po několika minutové cestě lanovkou se dostanete k nejvýše položenému metru na světě, které vede ze stanice Felskinn ve výšce 2 980 metrů. Srze 1749 metrů dlouhý tunel vedoucí úbočím hory Allalinhorn překonáte výškový rozdíl 476 metrů.

Metro vás zaveze až do stanici Mittelallalin ve výšce 3 500 metrů. Odtud si můžete užít krásné výhledy do údolí a vychutnat si oběd třeba v nejvýše položené otočné restauraci na světě. Náruživější turisté se mohou ze stanice Mittelallalin vydat na tříhodinový výstup na nejbližší a zdejší nejdostupnější čtyřtisícovku Allalinhorn (4 027 m).

Anebo do nitra ledovce, do uměle vyhloubených sálů v ledovci Fairy Glacier. Kromě ledových soch a nasvícených mozaik, vás nejvíce uchvátí přírodní pukliny v ledovci a ze stěn visící rampouchy. Ocitnete se v ledovém království, kterým by nepohrdl ani ledová královna Elza.