úvod

Kolmá severní stěna Eigeru byla v minulosti strašákem všech horolezců. Právě zde, se psala historie horolezectví. Po mnoha pokusech byla úspěšně zdolána až v roce 1938, o pár let dříve horu pokořila železnice, které patří k jedněm z nejkrásnějších na světě.

​

3 970 metrů vysoký Eiger vděčí za svou proslulost především své severní stěně, která nemá v Alpách konkurenci. Padající kamení, počasí měnící se každou minutu a laviny na každodenním pořádku. To je Eiger, proto je mezi horolezci zdolání této stěny skutečně ukázkou vrcholu horolezeckých dovedností.

Ferrata RotstockKletter­steig

Nakouknout na severní stěnu můžete díky ferratě na vrchol Rotstocké věže (2 663 m.n.m.), jež se táhne po úbočí severní stěny Eigeru. K nástupu na ferratu můžete vystoupat po svých po stezce EigerTrail přímo z údolí, nebo se projet zubačkou z Grinfelwaldu na stanici Kleine Scheidegg a potom opět po stezce EigerTrail až na vyhlídkové místo, které je doplněno informační mapou severní stěny.

TIP: Na severní stěnu Eigeru se můžete vydat i pohodlí svého gauče. V roce 2008 byl natočen film NORDWAND o dobývání severní stěny s názvem. Pokus o výstup Toniho Kurze byl naopak inspirací pro knihu Bílý pavouk od Heinricha Harrera a později pro dokumentární drama Vzývající ticho. V roce 2013 vydal Simon Mawer knihu Pád, ve které hraje Severní stěna také významnou roli.

Samotná zajištěná cesta by měla být bezproblémová, na mnoha místech je doplněná o žebříky. Jelikož jdete po severní stěně, počítejte se stínem a také o něco chladnějším počasím. V průběhu cesty můžete také přes kovová dvířka nakouknout do tunelu uvnitř kopce, kudy se prohání místní železnice. Kromě toho, že na cestu může i úplný začátečník ocení ji i protřelejší turisté. Už jen pro ten pocit a atmosféru, která na severní stěně Eigeru vládne.

Po pěšině i železnici

Byl by hřích nesvézt se po nejvýše položené železnici v Evropě, která je označována jako „Top of Europe“. Jízda po železnice do sedla Jungfraujoch se skutečným zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.

Ti, co raději stále stojí pevně nohama na zemi, se mohou vydat po stezce EigerTrail, lehké, ale nádherné vysokohorské túře. Začíná přímo pod severní stěnou Eigeru ve stanici. Do další stanice Alpiglen je to jen asi 2 hodiny chůze, při kterých budete mít stále na očích tuto magickou a mnohými horolezci obávanou severní stěnu.