úvod

Schilthorn je se svými 2 973 m nadmořské výšky jedním z vrcholů předhůří Bernských Alp ve Švýcarsku. Je také častým cílem mnoha turistů. A to ať už pro úžasné výhledy z otočné panoramatické restaurace Piz Gloria, pocitu vzrušení ze zavěšeného mostu Thrill walk či stopám přítomností slavného britského agenta s povolením zabíjet.

​

Na vrchol Shilthornu se lze dostat visutou lanovkou z údolí Lauterbrunnen. Tímto nejdelším systémem kabinové lanové dráhy na světě lze vyšplhat na vrchol za 32 minut. V nejdelším úseku mezi Mürrene a Birgemem (Schilthornbahn), lanovka překovává výškový rozdíl 1039 m. Kromě lanovky lze na vrchol i vystoupit stezkou z Mürrenu přes poměrně exponovaný úsek pod vrcholem.

Ať už se na vrchol vypravíte lanovkou či po svých, odměnou vám bude dech beroucí výhled na švýcarské alpy a jejich více než 200 vrcholů. Při pohledu jižním směrem se vám naskytne výhled na řetězec nižších vrcholů Bernských Alp až k Juře, Vogézám a Schwarzwaldu. Severní a východní pohled naopak směřuje na údolí Lauterbrunnen a dominanty Jungfrau, Eiger a Mönch.

Výhled ve velkém stylu

Krásnými panoramaty se můžete kochat v první horské otočné restauraci Piz Gloria. Ve výšce 2970 m. vám nabízí panoramatický 360 stupňový výhled. Kromě nezapomenutelného zážitku z výhledu si také budete moci na vlastní kůži vyzkoušet jaké to je, mít povolení zabíjet. Právě zde se totiž natáčel jeden ze slavných filmů s agentem 007. I do této restaurace se vydal James Bond ve filmu Ve službách Jejího veličenstva. Pro fanoušky je zde také připravena interaktivní expozice s filmovými rekvizitami.

Most jen pro odvážné

Milovníci vzrušení a adrenalinu také jistě ocení nově otevřený most Thrill Walk, který je zakotven na skalním masívu pod Schilthornem. Nádherné panoramatické výhledy do okolní krajiny nabízí i speciální vyhlídková plošina, na které si můžete chvíli odpočinout a užívat si ten krásný pocit, který vás ve švýcarské přírodě a horách uchvátí.