úvod

„Samá voda“ tak v překladu zní název Lauterbrunnen, a není se čemu divit. Celkem v tomto údolí najdete 72 vodopádů, které se burácivě řítí z bočních skal.

​

Všechny vodopády padající do údolí Lauterbrunnen jsou dobře přístupně a perfektně označené. Večer i nasvícené, čímž vytváří neuvěřitelnou hru světla a vody.

Už v minulosti byly cílem mnoha básníků a filosofů, kteří sem zavítali pro načerpání inspirace. Ke každému z vodopádů se tak váže nějaký více či méně tajemný příběh. Kombinace malebné krajiny jako z pohádky a úchvatných vodopádů prostě funguje dodnes.

Z vody rovnou do vzduchu

Při návštěvě údolí také můžete zavítat do typicky alpské vesnice Mürren, do níž nevede žádná cesta. Musíte po svých nebo lanovkou. V zimě láká na spoustu upravených sjezdovek a v létě na perfektně značené turistické trasy a sportovní centrum.

Třešničkou na dortu je stejnojmenná via ferrata, které ani ve Švýcarsku nemá obdoby. Skoro celou ji totiž strávíte ve výšce 800 metrů nad zemí, téměř nestoupá, spíše jenom klesá. Po celou cestu se pohybujete jen na kramlích, žebřících, skobách či ocelových lanech a to vše na kolmých stěnách.

Jako odměnu za námahu nabízí úžasné výhledy do údolí, které si při hledání vhodného úchytu určitě nenechte ujít. Jako bonus budete mít po celý den jako na dlani vrcholy Jungfrau, Eiger a Mönch. Po zdolání 2,2 kilometru dlouhé ferraty vás na konci bude čekat malý bonus, sto metrů dlouhý lanový most, na kterém se i otrlému turistovi orosí čelo.