úvod

V srdci Švýcarska, nedaleko Älggialp, leží v malebném údolí Melchtal vesnice Melchsee-Frutt. V zimě oblíbené lyžařské středisko s jedinečnou příležitostí lovu ryb v ledu. V létě místo nedotčené přírody s množstvím turistických tras. Jedinečný ráz vesnice je zachování díky absenci automobilové dopravy.

​

Jen necelou hodinu jízdy autem od Lucernu leží vesnička, kde jakoby se zastavil čas. V nadmořské výšce 1920 metrů můžete čerpat nové síly v Melchsee-Frutt. Ve vesnici v níž je dominantou jezero Melchsee. V zimě láká na vyhlášenou atrakci tzv. ledový rybolov. Díky dírám vysekaným do ledu můžete v klidu nahodit udici a vyzkoušet si jaké je chytání ryb v severském stylu.

Když vás přestane bavit chytat lelky, využít můžete i místní lyžařský areál se 14 vleky a 32 kilometry upravených sjezdovek. Jeden vlek dokonce vede přímo přes zamrzlé jezero a propojuje lyžařské svahy na odlehlých březích.

S autem ani ránu

To, co činí vesnici Melchsee-Frutt jedinečnou na švýcarské poměry je především doprava. Auto totiž musíte nechat v údolí ve Stöckalpu a nahoru vyjet 15místnou kabinovou lanovkou. Ta je v zimě dokonce jediným spojením Melchsee-Frutt s okolním světem.

Ani po opadnutí sněhu se ve vesnici nebudete nudit. Vydat se můžete na jednu z mnoha značených turistických tras všech náročností. Za zmínku rozhodně stojí trasa „Cesta kolem 4 jezer“, které právě v Melchsee-Frutt začíná a vede dál kolem jezer Melchsee, Tannensee, Engstlensee a Trübsee. Vychutnat si můžete pěti hodinovou procházku, kde nebudou chybět výhledy na vrchol Titlis a průzračnou vodu v jezerech. Navíc je zde také dovoleno rybařit. Vlastními silami si lze ulovit pstruha, který je zde uměle vysazován.

Na stopě přírodě

Nebo se můžete rovnou kyvadlovou lanovkou zajet pokochat na vyhlídkový vrchol Bonnistock. Tam na vás kromě panoramat čeká také botanická naučná stezka. Místní specifické biologické podmínky vyhovují mnoha různým druhům rostlin, časté jsou zejména pěnišník a hořec. K dolní stanici lanovky lze dojít za 15 minut pěšky nebo se projet místním vláčkem Fruttli-Zug. Od břehu jezera Melchsee také jezdí speciální 32 metrů vysoký panoramatický výtah Panoramalift, který je v provozu zdarma.

Kromě všudypřítomného rybaření a možnosti zdolávat přírodní krásy v pohorkách využijete v Melchsee-Frutt i kolo. Odvážnější si mohou vyzkoušet paragliding, který má startovní plochu právě na Bonistocku. Kousek od vesničky je také horolezecký areál, s různě obtížnými horolezeckými cestami.