úvod

Jezero Vierwaldstättersee nebo jak jej většina lidí zná Lucernské leží na rozhraní čtyř kantonů. Patří mezi nejoblíbenější jezera ve Švýcarsku a rozhodně oprávněně. Už od historie je jedním ze symbolů Švýcarska.

​

V minulosti se v okolních horách proháněl švýcarský národní hrdina Vilém Tell. Na nedaleké louce Rüttli vznikla první švýcarská konfederace. V současnosti zde můžete najít třeba továrnu na pravé švýcarské armádní nože. Nejsnáze lze krásy jezera poznávat při plavbě na jednom z pěti výletních parníků, které místní vody křižují už sto let.

Dotek historie

Na jednom z pěti secesních skvostů se můžete z Lucernu obklopení přírodními kulisami plavit třeba do Flüelenu. Na východní straně jezera v kantonu Uri najdete umělé ostrůvky, které jsou ideální na procházky, pikniky anebo poslouží jako skvělé místo ke koupání.
Nedaleko Lucernského jezera najdete také skrytý přírodní úkaz. Ve vesnici Bauen se totiž budete cítit jako v Karibiku. Díky horskému větru föhnu a specifické poloze vesnice zde rostou palmy a další exotické tropické rostliny.
Další zastávkou při plavbě lodí by mělo být městečko Brunnen, kde si v návštěvnickém centru můžete sestavit originální švýcarský armádní nůž. V nedalekém Ilbachu se totiž nachází továrna, kde se právě tyto symboly Švýcarska vyrábějí.

Švýcarská stezka

Poznávat Švýcarsko a jeho historické milníky můžete také pěšky. Na 35 kilometrů dlouhé Švýcarské stezce, která vede na břehu Lucernského jezera v kantonu Uri. První část stezky lze zdolat i malou horskou železnicí, která vede na vrchol Seelisberg. Dále se pak dostanete na Švýcary uctívanou louku Rütli. Tam se 1.srpna 1291 zrodilo Švýcarsko. Podle legendy zástupci tří původních kantonů – Uri, Schwyz a Unterwalden, podepsali smlouvu o vzájemné obraně a věčném bratrství v časech dobrých i zlých.