úvod

Hřeben Rigi láká mnohé milovníky horské turistiky. Nepatří k největším, dosahuje výšky sotva dvou tisíc metrů, zajímavá je však jeho poloha. Za sousedy má jezero Zug a Luzern.

​

Na vrchol se lze dostat hned několika způsoby. Z Luzernu můžete jet lodí přes jezero a poté použít zubačku na Vitznau. Či jet vlakem po trati Curych-Gotthard a pak stoupat zubačkou Arth-Goldau. Rozhodně byste však neměli minout malebné městečko Weggis na pobřeží Lucernského jezera, které vás okouzlí atypickým podnebím. Je chráněno před chladným počasím právě hřebenem Rigi, díky čemuž se pyšní Weggis subtropickým mikroklimatem, kde zcela přirozeně rostou palmy, fíky a magnólie.

U úpatí Rigi leží také jezero Zug. Na jehož břehu najdeme stejnojmenné městečko, které se proslavilo nejen malebnou historickou architekturou, ale také svou bohatostí. Malý kanton Zug, patří mezi nejbohatší ve Švýcarsku. Jeho daně jsou poloviční vůči národnímu průměru, čímž láká velké nadnárodní společnosti. Příjmy na jednoho obyvatele tak v přepočtu dosahují více než milionu korun ročně.

První horská ozubnicová železnice v Evropě

Vrchol Rigi se může pochlubit také jedním prvenstvím. Inženýr Niklaus Riggenbach si už v roce 1863 v Paříži nechal patentovat svůj vynález ozubnicové parní lokomotivy a ozubnicové trati, vybavené uprostřed mezi kolejnicemi žebříčkovou, tzv.
Riggenbachovou ozubnicí k překonání sklonu trati až 250 ‰. 1797 metrů vysoký vrchol Rigi se stal prvním místem v Evropě, kde byl tento vynález vyzkoušen v praxi. První se stavěla dráha z městečka Vitznau ležící přímo na břehu Lucernského jezera. Celá dráha tak dosáhla délky téměř 7 kilometrů.

Kromě klasické zubačky se lze na vrchol dostat i visutou kyvadlovou lanovkou z obce Weggis. V moderních prosklených kabinkách se vám naskytnou krásné výhledy na Lucernské jezero a Zugersee, které jistě stojí za to. Za pěkného počasí lze také dobře vidět i Bernské Alpy se zasněženými a zaledněnými vrcholy čtyřtisícovek Eiger, Mönch a Jungfrau.

Krása uvnitř i navenek

Kromě 120 kilometrů turistických tratí a úžasných výhledům do krajiny, láká Rigi i na horský hotel Rigi Kaltbad s malými lázněmi, ležící v bezprostřední blízkosti stejnojmenné stanice ozubnicové dráhy z Vitznau a také horní stanice visuté lanovky z Weggis. Tyto malé lázně navrhl světově proslulý architekt Mario Botty. Kromě potěchy očí tak můžete potěšit i zbytek těla a příjemně relaxovat v sousedství horských velikánů.