úvod

Celoročně zasněžený vrchol hory Titlis tyčící se ve výšce 3239 m n. m. patří mezi nejatraktivnější cíle ve Švýcarsku. Právě zde se psala historie švýcarské lanové dopravy. Systémy lanovek jsou tak jedním z největších místních lákadel.

​

Městečko Engelberg, kdysi luxusní středisko, je ideálním výchozím bodem pro poznávání místních krás. Dodnes je oblíbené mezi indickými turisty, kteří sem jezdí po stopách slavných bollywoodských filmů. V minulosti totiž indická byrokracie nedovolovala natáčení filmů v Himalájích. Na stříbrném plátně je tak suplovaly Alpy a právě hora Titlis.

Netradiční výhledy

Historie lanovek v této lokalitě sahá hluboko do minulosti. Proslulým se však Titlis stal v roce 1992, kdy byl horní úsek lanovky na Kleintitlis nahrazen speciální kyvadlovou lanovkou s otáčejícími kabinami. Na lanovce „Titlis Rotair“ se podlaha kabin během jízdy otočila vždy o 360 stupňů. Takže si turisti mohli užít panoramatický výhled na celé okolí.

Pokrok však člověk nezastaví. V posledních dvou letech došlo k další modernizaci celé páteřní osy z Engelbergu až na vrcholek Kleintitlis. Kabinky byly nahrazeny moderními celoprosklennými panoramatickými kabinami, které se na rozdíl od těch předchozích otáčejí celé, nejen podlaha. Přibyla i nová moderní osmikabinková lanovka z Engelbergu přes Trübsee až na Stand, díky čemuž se zkrátila doba přepravy a odpadlo i přestupování ve stanici Trübsee. Rekonstrukce se dočkala i ledovcová šestisedačková lanovka Ice Flyer. Díky ní zažijete otevřený „přelet“ nad ledovcem s jeho až 10 metrů hlubokými trhlinami.

Titlis Cliff Walk – most jen pro odvážné

V nadmořské výšce 3200 metrů, pod vámi více než 500 metrů nic. 150 kroků vás dělí od pevné země. To je nejvýše položený visutý most v Evropě, Titlis Cliff Walk, který najdete od vrcholu Titlis a vrcholné stanice lanovky Ice Flyer a Titlis Rotair coby kamenem dohodil. Procházka po 98 metrů dlouhém a jen 91 centimetrů širokém mostě je výjimečný zážitek. Většinou pokrytý sněhem a houpající se poryvy větru, to je opravdu jen pro otrlé. Avšak dech beroucí výhled do okolí, vám trochu toho strachu jistě vynahradí.