úvod

Pro nás prakticky neznámá oblast ve Švýcarsku, kterou lze snadno přehlédnout v nabídce profláknutých turistických destinací. Právě zde se propojuje to nejlepší ze Švýcarska i blízké Itálie. Mnoho krásných údolí s minimem turistů, to je ideální kombinace pro letní dovolenou.

​

Na každém kroku tu na vás dýchne jedinečná atmosféra vytvářená kamennými domky, azurovými řekami i vodopády. Jedním takovým je i 80 metrů vysoký vodopád Foroglio, který rozhodně nemůžete vynechat. Na okamžik se tak ocitnete jako v pohádce nebo snad v nějaké kouzelné krajině z Pána prstenů.

Vodopád Foroglio přináší velkolepou podívanou řítící se vody z 80 metrů vysoké skály přímo do údolí Calneggia. Z vrcholku vodopádu se můžete do míst, kde se voda tříští o zemskou půdu dostat po tematické informační stezce s vtipným názvem „Vemte krávy do hor do údolí Bavona“. Vine se od vesnic Cavergno a Bignasco skrze několik zastávek až na alpské louky v údolí Calneggia.

Na své si tak přijdou jak milovníci architektury, tak i turistiky a dobrého jídla. Ochutnejte místní tradiční dezert – chlebový dort. Nenechte se zmást názvem, jedná se o skutečnou lahůdku. Torta di pane je místní chléb namočený v mléce, který se pak dále upravuje a dochucuje třeba čokoládou nebo piniovými oříšky. Vše pak můžete doplnit skvělými sýry a zapít grappou, pálenkou z hroznů. Lokální specialitou jsou i kaštany, které si můžete vychutnat se zvěřinou nebo třeba jako součást dezertů.

Řeka Maggia – azurový akvapark

Pokud vám bude přát počasí, vydejte se i do nedaleké vesničky Maggia, kudy teče řeka stejného názvu. Kromě azurové vody je tu kamenitá plážička, kde si koupání užijete i s menšími dětmi. Pokud chcete něco více dobrodružného, můžete se vydat k mostu Ponte Brolla, kde z azurové vody trčí obrovské bílé balvany. Řeka Maggia je vyhledávaným místem nejen pro koupání v průzračné vodě, ale také pro rafting, skoky do vody a canyonig.