úvod

Horami švýcarského Ticina se dravě vine smaragdový tok řeky Maggie. I když jsou místní vrcholky krásné, samotná řeka je úchvatná a úplně vybízí k vodním hrátkám. Canyonig ve skalním labyrintu říčky Maggia je nezapomenutelným zážitek.

​

Údolí Valle di Maggia, v němž protéká magická řeka Maggia není tak slavné jako třeba údolí s řekou Verzascy, o to méně turistů zde potkáte a užijete si více přírody. Začít můžete zlehka třeba ve vesnici Bignasco, kde najdete poklidné oblázkové plážičky a laguny.

Dno řeky je poseto valounky, které vybízí k vyzvednutí z pod hladiny a dovezení domů jako suvenýr. Nenechte se však zmást na první pohled klidnou tváří řeky. O několik metrů po proudu dále se dno prudce svažuje do hloubky deseti metrů a vytváří monumentální skalní podvodní kaňon.
Pár set metrů dále najdete další vytvořenou lagunu, která dokonce dosahuje hloubky více než dvacet metrů. Milovníkům canyoningu se otevírá ráj na zemi. Hned v zápětí na ně totiž čeká devítimetrový vodopád končící v jezírku uprostřed skal.

Přírodní akvapark

Za vesnící Bignasco začíná však ta pravá divočina. Najdete zde už jen dvě vesničky Mogno a Fusio. Které částečně smetla lavina kamenů v roce 1986. Slavný architekt Mario Botty zde postavil mírně extravagantní kostel, který určitě také stojí za návštěvu. Ale zpět k dobrodružství. Jen šest kilometrů od ústí řeky do jezera Maggiore, najdete další skvělou lokalitu pro vodní radovánky.

TIP: V kaňonu se každoročně pořádá mistrovství Evropy a světa ve skocích do vody. Skáče se z výšky 18-23 metrů (ženy) a 22-27 metrů (muži).

Poblíž mostu Ponte Brolla bojuje řeka se svým odvěkým protivníkem, skálami. Výsledkem souboje je několik jezírek s chladnou vodou, jež je uvězněna ve skalách. Některé skály zde dosahují výšky až 30 metrů. Komu by to nestačilo, může se vydat na severním směrem od vesnice, kde jsou skalní stěny vyhledávané horolezci.