úvod

Do hloubky 400 metrů padají bíle stěny kaňonu, na dno, kde se bouřlivě derou vody Předního Rýna. Modrošedá ledová voda a okolní scenérie, bez známek civilizace zajistí, že se budete chtít na tuto řeku zase vrátit.

​

Před 10 000 lety to všechno začalo. Mezi Flimserstein a PizGrisch se utrhlo 10 000 miliónů kubíků skály a svalilo se do údolí. S touto masou kamene si musel poradit Vorderrhein (Přední Rýn).

Dalo mu to určitě velkou práci, ale výsledek stojí za to. Díky němu se můžete spustit na divokou řeku a tajit dech nad mohutnými vápencovými stěnami švýcarského „Grand Canyon": Ruinaultu.

Ráj pro raftaře

Bouřlivé šedomodré vody Rýna nepřináší jen adrenalin prostupující kůží po celém těle, ale i skutečně pěkný krajinový zážitek. Protéká hlubokou soutěskou Švýcarského Grand Kaňonu bez nejmenších známek civilizace. Bude to jen vy, vodní živel, loď a soutěska.

TIP: Krásnou vyhlídku na celou soutěsku najdete na cestě z Laax k 12,5 metrů vysoké vyhlídce „IlSpir". Odtud se vám otevře pohled z ptačí perspektivy na kaňon v celé své kráse.

Na vodu nasednete na levém břehu řeky ve vesničce Ilanz odkud se vydáte na 22 kilometrů dlouhou plavbu. Vystoupit můžete až na soutoku s Hinterrheinem ve vesnici Reichenau. Prvních pár kilometrů bude řeka ještě shovívavá a vy se tak můžete se svou posádkou secvičit.

Za mostem však začíná to pravé rodeo, nejtěžší peřej Black Hole (Černá díra). Jakmile ji projede, věřte, že si budete chtít dát celou cestu znova a vychutnat si tu panenskou přírodu, která je na evropských řekách čím dál vzácnější.