úvod

V oblasti Sv. Mořice najdete spoustu zajímavých oblastí kam se vydat na lyžích nebo i jen tak v pohorkách. Jednou z nich je i ledovec Morteratsch. Ten si oblíbili především skialpinisté pro nenáročné ledovcové přechody s krásnými scenériemi.

​

To, že ledovce se neustále zmenšují, je dobře známý fakt. U toho Monteratského to však můžete sledovat na vlastní oči i díky stezce, kde pomocí informačních tabulí zaznamenávají rozsah ledovce. Při procházce od železniční zastávky můžete jeho úbytek názorně sledovat. Každoročně zmizí nenávratně několik desítek metrů.

Tabulky mapují jeho ústup už od roku 1900, kdy první zaznamenaný údaj z roku 1940 značí ústup o 520 m. Následuje velký skok do roku 1950, a to o rovných 1 032 m. Potom se ústup mírně zpomalil na přibližně 300 metrů za deset let. Ledovec tak mizí přímo před očima.

Skialpová klasika kolem Berniny

V okolí Sv. Mořice najdou svůj ráj především skialpinisté. Na zdolání tu čekají krásné vrcholy i ledovce. Nenáročný přechod a takovou klasiku nabízí okruh kolem Berniny, přes ledovec Morteratsch. Na tuleních pásech dorazíte k čelu ledovce Morteratsch a k chatě Boval (2 495 m), která může být prvním místem k přespání. Odtud se pak po ledovci můžete vydat výše ke krásným výhledům na vrcholy PizArgient (3 954 m), PizZupo (3 996 m), Bellavista (těsně pod 3 900 metrů) a PizPal (3 905 m).

Na pohodu po kolejích

Objevovat krásy regionu můžete i hezky z tepla. Vede tudy totiž jedna z nejkrásnějších železničních tras ve Švýcarsku. Z Churu se vydáte Bernina Expressem na cestu po trati, která je dokonce zapsaná na seznamu památek UNESCO. I cesta k Morteratschu bude tedy zajímavá. Projedete před známý viadukt Landwasser (136 metrů dlouhý kamenný most tvořený 6 oblouky, s poloměrem zatáčky 100 metrů), kterým vlak prosviští rovnou do tunelu vytesaného v kolmé skalní stěně.

Kolem Sv. Mořice a Pontresiny si to šine dále až k úpatí ledovce Morteratsch. Od zastávky Morteratsch vlak začíná opět stoupat ke zdolání dalšího průsmyku na trati – průsmyku Bernina. Právě odtud se vám naskytnou ty nejlepší výhledy na ledovec v pravotočivé zatáčce Montebello, která patří k nejfotografova­nějším místům berninské trati.