úvod

Švýcarsko se pyšní krásnými horskými scenériemi, láká na čtyřtisícové štíty, vodopády, jezera a systémy lanovek a železnic. Ve Švýcarsku také najdete krásné soutěsky, které vybízejí k adrenalinovým sportům.

​

Za tu nejkrásnější a rozhodně nejobávanější soutěsku je považování Viamala. Najdete ji v kantonu Graubünden, nedaleko jeho hlavního města Churu. Táhne se přes šest kilometrů mezi osadami Thusis a Zillis.

Už před tisíci lety hrála klíčovou roli. Byla totiž přístupovou cestou k Alpám. Byla přezdívání jako „zlá cesta“, jelikož právě ona byla tím nejnebezpečnějším úsekem, který museli kočovníci překonávat. Po systému mostů, chodníků a tunelů se tu můžete vydat po stopách historie.

Ledová propast

Další zajímavou švýcarskou soutěskou je Gletscherschlucht. Jak je už na první pohled patrné z jejího názvu, byla vytvořena ledovcovou říčkou, tekoucí na dně. Leží nedaleko Grindelwaldu. I v této hluboké skalnaté soutěsce si můžete vyzkoušet různé adrenalinové sporty. Zažít seskok z hrany propasti nebo třeba přejíždět soutěsku zavěšení na laně.

V údolí Hasli, mezi městy Meiringen a Innertkirchen byste našli další soutěsku, kterou vytvořila řeka Aare. Aareschlucht je až 180 metrů hluboká rokle, které se táhne v délce 1,4 kilometru. V tom nejužším místě je necelý metr široká.

Soutěska je přístupná díky systému cest, mostů a tunelů. Najdou se tu i asfaltové cesty, většinou se však budete pohybovat po méně než metr širokých chodníků vybudovaných z ocelových nosníků a zakotvených ve skalních stěnách. V průběhu celé trasy se můžete zastavit a kochat na 400 metrech galerií.