úvod

Švýcarská tektonická aréna Sardona zahrnuje téměř 330 km2 hornatého území Glarnských Alp v severovýchodní části Švýcarska. Najdete tu sedm vrcholů přesahující výšku 3000 metrů a další skalní útvary, za jejichž vznikem stojí právě tektonické síly.

​

Už od 18. století je Sardona vyhledávaným místem mnoha vědců. Díky tektonickému přesmyku, tedy procesu, kdy se starší, hlouběji uložené horniny dostanou na mladší vrstvy blíže k zemskému povrchu, je možné obdivovat jedinečné skalní útvary.

Už samotné Glarnské Alpy stojí za návštěvu. Jsou to zaledněné hory, které se mocně tyčí nad říčními údolími. Jsou místem největšího post-glaciálního sesuvu půdy v centrálních Alpách.

Památka UNESCO

Dlouhé roky Švýcarsko usilovalo o zapsání Sardony na seznam UNESCO. V roce 2008 se mu to konečně podařilo. I když se jedná o přírodní památku, pro většinu adrenalinových nadšenců je spíše známá jako eldorádo bikerů. Málokde můžete na kole startovat ve výškách kolem tří tisíc metrů nad mořem.

Do regionu obcí Flims, Laax a Falera, nějakých 500 kilometrů od českých hranic se každoročně vydávají tisíce cyklistů, turistů i lyžařů. Centrem bikerů je městečko Flims. Na výběr mají z jednoduchých výletů na horských kolech až po ty nejnáročnější trasy. Pro neúplně cyklistické nadšence tu nově zavedly elektrokola, které jim pomohou zdolat náročnější sedla a kochat se úžasnými rozhledy po Alpách. Na zdolávání tu čeká na cyklisty 330 kilometrů cyklostezek.

Adrenalin na kole

Komu by nestačily klasické cyklostezky, může si zajezdit freeride. V městečku vám zapůjčí veškerou výbavu, sjezdové kolo i nezbytné chrániče. Můžete se tak bez obav vydat do alpských luk, kde na vás budou z nor vykukovat místní obyvatelé. Švýcarští syslové, kteří při spatření nebezpečně vypadajícího turisty dají zbytku smečky pískáním jasně najevo, jaká hrozba se blíží. Opodál zase budou jalovice cinkat svými zvony. Vždy v polovině září se pravidelně po létě strávené na loukách, vydávají na cestu do údolí.