úvod

Centrem Alpsteinu je malebné městečko Apenzell, které si dodnes zakládá na místních tradicích. Právě odtud se můžete vydat na krásné procházky do kopců Kronberg a Säntis.

​

Dvacet kilometrů od St. Gallenu jakoby se zastavil čas. Městečku Apenzell stále vévodí staré domky ze dřeva pocházející z 18. století a kroje zdejších starousedlíků tvoří kolorit, který láká řadu návštěvníků.

Místní kraj má řadu specifik, nad kterými až rozum zůstává stát. Například až do roku 1988 se zde udržel tradiční zvyk začínat školní rok na jaře, neboť zasněžená krajina a sveřepé hory kdysi nedovolily dětem docházet do školy v zimě. Apenzell je také posledním evropským regionem, kde bylo ženám přiznáno volební právo.

Na výlety do okolí

Okolí Apenzellu nabízí mnoho příležitostí pro vyjížďky a procházky do krajiny. Při objevování krás se nechte vyvézt lanovkou až ke skalní kapli Wildkirchli, která se ze skály vynořuje docela znenadání a dramaticky. Za zmínku také stojí značené trasy pro turisty, kteří raději zůstávají na pevné zemi.

Můžete se vypravit na trek na Kronberg nebo nejvyšší vrchol Säntis. Odtud se vám otevře nekonečný výhled přes appenzellskou pahorkatinu až k Bodamskému jezeru. Pro paraglidingové dobrodružství se můžete vypravit na oblíbenou horu Ebenalp. Místní pastviny jsou také vhodné pro cyklistické toulky. Je z čeho vybírat. Nachází se tady více něž 400 kilometrů upravených a značených cyklostezek pro krosová i horská kola. Naopak v zimě láká Apenzell na běžkařské stopy a procházky v poklidných údolích s křišťálově čistými prameny a jezírky se zrcadlovým leskem.