úvod

Bodamské jezero leží na hranicích Švýcarska, Německa a Rakouska. Jeho jižní a západní část připadá právě Švýcarsku, hned v závěsu Ženevským jezerem je také Bodamské jezero třetí největší sladkovodní ve střední Evropě.

​

Vzniklo už během doby ledové díky Rýnskému ledovci. Nabízí 571 km2 průzračné azurové vody s nejhlubším místem přibližně 252 metrů pod hladinou. Patří k nejčistším jezerům v Evropě a pro celé jihozápadní Německo je důležitou zásobárnou pitné vody.

Bodamské jezero se pyšní průzračně modrozelenou barvou vody, která zamrzá jen zřídka. Nabízí tak ideální příležitost k návštěvě po celý rok. V kraji pod Alpami je krásně za každého ročního období.

Vodní ráj v každém roční období

Hladina jezera leží v pouhých 395 metrech nad mořem, snadno se tak jeho voda prohřívá, ale současně máte stále na dohled na jižním břehu alpské velikány. V létě láká jezero především na příjemně teplou vodu s 20 stupni a vodní sporty. Plavat se dá na soukromých i veřejných plážích a rozhodně stojí za to podívat se i pod vodní hladinu s některým s potápěčskými bombami.

Nebo krotit vítr na windsurfu či plachetnici. Stejně jako i na ostatních švýcarských jezerech i tady můžete využít nejrůznější plavidla pro poznávání krás jezera a jeho tří ostrůvků: Mainau, Reichenau a Lindau.

Květinový ostrov Mainau leží sice v německých vodách, díky teplému větru fénu však nabízí teplejší klima než v ostatních částech ostrova. Daří se zde kaktusům, palmám, oleandrům i cypřišům. A také orchidejím a pestrobarevným tropickým motýlům, které najdete v motýlí zahradě.

Kolem dokola na kole

Od jara do podzimu se Bodamské jezero také stává centrem cyklistiky. Jeho okolí je protkáno množstvím turistických tras, na které se můžete vydat v pohorkách i na kole. Kolem celého jezera je i 273 kilometrů dlouhá síť cyklotras (Bodensee Radweg) vybízející k poznávání přírodních krás ze sedla kola. Tato cyklostezka vedoucí nenáročným terénem patří mezi nejlepší i nejoblíbenější v Evropě. Lze ji bez problémů zvládnout projet za čtyři dny.

Při cyklistickým putování byste však neměli jen tak bezhlavě ukusovat kilometry. Okolní krajina totiž nabízí spoustu míst, které rozhodně stojí za zastavení. Pro Čechy významným místem je městečko Kostnice, kde se konal proslulý koncil a byl zde v roce 1415 upálen Jan Hus. Mezi další zajímavá místa také patří tři středověké hrady – Turmhof ze 14. století, SchlossArenenberg z 16. století a Gotlieben z poloviny 14. století.

Cyklostezky jsou ve výborném stavu. Takže místo na kole můžete celou trasu projet třeba i na kolečkových bruslích nebo oblíbených koloběžkách.