úvod

Mezi českými turisty ve Švýcarsku je velice oblíbené kempování. Jedná se o ubytování, které vás zavede nejblíže k přírodě a ušetří váš cestovatelský rozpočet.

​

Ve Švýcarsku naleznete hustou síť kempů a ani v létě nemusíte mít své místo v kempu předem rezervované. Pokud se stane, že bude mít kemp plno, můžete se vydat vždy dále a brzy volné místo naleznete. Řada kempů je ve Švýcarsku velice slušně vybavena, naleznete v nich například pračky, el. přípojky, internetové připojení, menší jídelny, bezbariérový přístup v zázemí kempu, bazény, dětská hřiště apod.

Kempování ve volné přírodě

Obecně platí, že na většině míst ve Švýcarsku není kempování ve volné přírodě zakázáno. Vždy si ovšem tuto možnost ověřte na místním úřadu (tzv. Gemeinde), pravidla kempování ve volné přírodě se liší kanton od kantonu a někdy také region od regionu. Pokud budete chtít kempovat například na soukromé půdě (pole apod.), je nutné mít povolení od majitele pozemku. Bohužel rozpoznání, zda je pozemek v soukromých rukou či nikoliv není jednoduché (obzvlášť v horách).

Kempování je zakázáno v následujících místech:

  • Švýcarský národní park (Swiss National Park)
  • Zvířecí rezervace
  • Speciální zvířecí oblasti (například během hájení)
  • Přírodní rezervace

Zde je možné si stáhnout letáček s pravidly pro kempování ve formátu PDF.

Kde nalézt ubytování v kempu


Širokou nabídku nejrůznějších kempů naleznete v našem vyhledávacím rozhraní na MojeSvycarsko.com v sekci Ubytování.

Stellplatz

Obytná auta mimo kempy mohou parkovat na více jak 100 tzv. Stellplatz, tedy parkovištích, kde jsou přípojky na elektřinu a vodu a s možností vypustit odpadní vodu. Stanování a parkování mimo místa k tomu určená není ve Švýcarsku povolené, ale nouzové přespání na parkovišti se toleruje.

Před vaší cestou do Švýcarska se podívejte na přehled Stellplatzů po trase Grand Tour of Switzerland a základní informace pro cestu do Švýcarska autem.

Bližší informace ke Stellplatzům naleznete na webové stránce stellplatz.ch a přehled Stellplatzů ve Švýcarsku naleznete například na webu Campercontact­.com.