úvod

Mezi nejvýznamnější investice posledních let na horách ve Švýcarsku patří bezesporu propojení středisek Arosa a Lenzerheide v kantonu Graubünden. Během posledních let zde bylo vybudováno pět nových lanovek a na dvou z nich, navíc s kabinami nevšedního designu, se můžeme svézt i v létě.

​


Lenzerheide je horská vesnice ležící na trase mezi hlavním městem kantonu Churem a Tiefencastelem na úpatí průsmyků Albula a Julier. Tato poloha přináší destinaci dobrou dopravní dostupnost. Lenzerheide je především vyhledávaným lyžařským střediskem, ale i v létě si zde milovníci hor přijdou na své. V letní sezóně jsou lanovkami zpřístupněny oba hlavní hřebeny – nižší západní s vrcholy Piz Scalottas (2 323 m n. m.), Piz Danis (2 497 m n. m.), Stätzerhorn (2 575 m n. m.) a Faulbergegg (2499 m n. m.) a především vyšší východní s dominantním vyhlídkovým vrcholem Parpaner Rothorn (2 865 m n. m.), přístupným dvěma úseky lanovek.


Pohled z horní stanice lanovky Urdenbahn na Lenzerheide


Horkou novinkou je nová osmimístná kabinková lanovka pojmenovaná Panoramabahn Heidbühel stoupající ze sousedního Churwaldenu na Alp Stätz, která podstatně zpříjemnila nástup do střediska ze severní strany směrem od Churu. Vybudována byla v roce 2015 a zaujme především velmi netradičním designem kabin, nesoucím rukopis designérského studia Porsche. I tato lanovka je v provozu také v létě a kromě turistů přepravuje ve speciálních držácích vně kabin i horská kola. Hned vedle se nachází čtyřsedačková lanovka Pradaschier, obsluhující atraktivní bobovou dráhu typu Alpine-Coaster. Ta je mimochodem se svou délkou 3 060 metrů jednou z nejdelších svého druhu na světě a v porovnání s obdobnými drahami patří navíc díky překonanému převýšení 480 metrů k těm rychlejším. Opravdovým zážitkem jsou na bobové dráze početné „skoky“.


Nová lanovka Panoramabahn Heidbüel s kabinami v designu Porsche


Naopak Arosu, která je usazena vysoko nad údolím Schanfiggertal a obklopuje jezera Ober- a Untersee, lze označit doslova jako místo „na konci světa“, což ovšem díky dopravní odloučenosti přináší této destinaci nezapomenutelné osobité kouzlo a horský klid. Z Churu sem dojedeme po 30 km dlouhé klikaté silnici s 360 zatáčkami a s převýšením přes 1300 metrů.


Celá Arosa je doslova obklopena scenérií skalnatých vrcholků


Hlavní událostí posledních let zde bylo vybudování kyvadlové lanovky Urdenbahn k vzájemnému propojení středisek Arosa a Lenzerheide do jedné kompaktní lyžařské oblasti s celkem 225 kilometry sjezdových tratí všech obtížností. Také Urdenbahn je provozována v letní sezóně, kdy se k její dolní stanici dostaneme z Arosy prostřednictvím šestimístné kabinky Hörnli-Express. Hovořit o dolní stanici Urdenbahn lze ovšem pouze z formálního hlediska, protože výškový rozdíl obou stanic činí pouhých 66 metrů. Trasa o délce necelých 1 700 metrů tak probíhá téměř vodorovně, pouze s patřičným průvěsem nosných a tažných lan. Na první pohled bezpochyby zaujmou obě panoramatické bohatě prosklenné 150místné kabiny s nezaměnitelným designem. Nabídku letních lanovek v Arose doplňují dva úseky kyvadlových lanovek na Weisshorn (2 653 m n. m.).


Dolní stanice propojovací lanovky Urdenbahn s oběma kabinami