úvod

Rádi bychom vás pozvali na turistickou přednášku novináře Petra Čermáka o nejdelším železničním tunelu světa a švýcarských vlacích. Přednáška se uskuteční v Království železnic v Praze v pátek 9. 12. 2016 od 17:00.

​

KDY: pátek 9. 12. 2016, od 17:00
KDE: Království železnic, Stroupežnického 23, 150 00 Praha 5 Smíchov, zobrazit na mapě

Nejdelší tunel světa a báječné švýcarské vláčky

Co je to velká švýcarská železniční revoluce? Jak vypadá provoz v nejdelším železničním tunelu světa? Proč ve švýcarském vlaku děti nezlobí? Kde najdete nejsladší expres světa? A co vás čeká v nejzábavnějším dopravním muzeu planety? Vydejte se křížem krážem švýcarským železničním rájem s nadšeným vlakovým cestovatelem Petrem Čermákem v pátek 9. prosince v Království železnic na pražském Andělu.

Gotthardský úpatní tunel

Ve středu 1. června 2016 se ve Švýcarsku slavnostně otevřel nejdelší železniční tunel světa – Gotthard Base Tunnel. Tunel je branou mezi severem a jihem a zkrátí dobu jízdy mezi Curychem a Milánem o 65 minut. Celková doba jízdy v tunelu je pouhých 20 minut. Gotthard Base Tunnel neboli Gotthardský úpatní tunel je dlouhý 57 kilometrů a skládá se z dvou tubusů, které jsou umístěny v hloubce až 2 300 metrů pod zemí. Při jeho ražbě bylo vytěženo více jak 28 milionů tun zeminy, která se zpětně použila při výrobě betonu pro zdi tunelu a také pro vytvoření dvou umělých ostrovů na Lucernském jezeře.

Cena celého projektu Gotthardského tunelu je 320 miliard korun (cca 1/4 rozpočtu ČR) a dále se počítá s ražbou dalšího tunelu na trati do Milána – Ceneri, který bude dokončen koncem roku 2020. V současnosti se díky Gotthardskému tunelu zkrátí cesta z Curychu do italského Milána o 65 minut a z Basileje do Lugana o 49 minut.

O Království železnic

Před několika lety se zrodil nápad postavit největší modelové kolejiště u nás a ve střední i východní Evropě. Od nápadu k provedení vede dlouhá cesta, avšak již 1. července 2009 bylo v Praze na Smíchově otevřeno prvních 115 m2 miniaturního království. Tento 1. úsek představuje zkušební verzi všech technologií, které jsou (a budou) použity v jednotlivých segmentech celého Království. V pravidelných intervalech zde přibývají nové části kolejiště, které reprezentují jednotlivé kraje ČR a ve výsledku budou prezentovat celou republiku s jejími hlavními dominantami v jednom propojeném celku o celkové rozloze více než 1008 m2. Až nás navštívíte, naskytne se vám jedinečný pohled na modelovou krajinu protkanou železniční sítí s mnoha vychytávkami. Naše modely jezdí, svítí, auta zastavují na červenou na semaforech, kolejiště reagují na střídání denního a nočního cyklu a některé vlaky jsou nastaveny tak, abyste je mohli sami ovládat! Miniaturní kameryVám zprostředkují aktuální pohledy z lokomotiv modelů projíždějící kolem nejrůznějších dominant ČR jako je například: Karlštejn, Pražský hrad, Střekov, Kokořín a další. To ovšem v žádném případě není všechno, Království železnic disponuje řadou doplňkových expozic, naučných panelů a řadou interaktivních prvků. Samozřejmostí je i možnost malého občerstvení a zázemí pro malé v podobě hracího koutku.

Bližší informace o Království železnic naleznete zde.