úvod

Snad nejlepší reklamu vzhledem k běžkařskému sportu dělá Val Müstair pravidelné pořádání největšího svátku tohoto sportu - Tour de Ski. Ale nebojte se, do Val Müstair nemusíte jen jako fanoušek s vlaječkou a vuvuzelou v rukou. Jedná se také o výjimečnou oblast pro rekreaci a aktivní odpočinek právě na běžkách.

​

Údolí Val Müstair se nachází v nejvýchodnějším švýcarském cípu a spadá pod největší kanton - Graubünden. Pro vás však může být stěžejní informací, že se jedná o jednu z nejhornatějších oblastí Švýcarska a zároveň velmi řídce osídlenou, takže vaše případná rekreace nebude probíhat v doprovodu davů. Svoji vysokohorskou polohou navíc každoročně zaručuje kvalitní sněhové podmínky, které jsou v Evropě rok od roku méně stabilní.

Na běžkách „krajinou UNESCO“

Široké údolí Val Müstair nabízí ty nejlepší podmínky jak pro klasiku, tak bruslení. Nachází se zde kolem 30 kilometrů upravovaných běžkařských tratí. Za zmínku stojí například "Minschuns", jež vede proti proudu řeky Inn, až na vršek Plaun da l'Aua (2190 m). Anebo táhlá "Val Müstair", která vás provede přes rozsáhlé borovicové a modřínové lesy.


Pokud si budete chtít od sportu na chvíli odpočinout a "přepnout" na poznávání kultury, můžete si odskočit na prohlídku ženského benediktinského kláštera sv. Jana, který byl založen už v 9. století a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Na tento seznam je jako biosférická rezervace zapsáno v podstatě celé údolí. Ale vraťme se k běžkám. Asi nejatraktivnější akce je tady běžkařský svátek Tour de Ski, který se zde koná vždy v liché ročníky. Závod ve Val Müstair seriál závodů Tour de Ski zakončuje, a letos to bude v termínu 31. 12. 2016 - 1. 1. 2017. To vypadá jako dobrý plán pro oslavy Nového roku, nemyslíte?

Výbornou vizitku dělá pro údolí Val Müstair jeho rodák Dario Cologna, který už v tomto sportu dosáhl téměř všeho, jelikož je vítězem olympijských her, Světového poháru i mistrovství světa. Velká část jeho přípravy probíhá právě na místních tratích. Olivové vavříny však nejsou jediným důvodem proč bylo jméno "Cologna" zmíněno. Výbornou akci za poznáním místních běžkařských tratí a běžkařského sportu obecně pořádá Dariův mladší bratr Gianluca, a to pod názvem "Gianluca Cologna Cross-Days".


Gianluca Cologna Cross-Days

Termín akce vzhledem k nadcházející sezóně je 10.-12. února 2017. Na své si tady v rámci bohatého programu přijdou všechny výkonnostní skupiny běžkařů, a to pod vedením jak samotného Gianlucy, tak dalších profesionálů. Součástí jsou také workshopy vedené lidmi, kteří jsou zapojeni do těch největších běžkařských akcí včetně Světového pohárů.


Z mnoha témat, kterých se workshopy dotknou, můžeme zmínit například voskování, nutriční poradenství a skladbu tréninku. Součástí je také společná večeře, při níž ochutnáte nejen místní kuchyni, ale také se dozvíte historky ze zákulisí běžkařského sportu. A údajně není vyloučeno, že se může poklidná večere vyvinout v divoký večírek. :-)


Podrobný program akce naleznete zde.Text: Jan Haráč