úvod

Už od roku 1969 vyrážejí běžkaři, každou druhou neděli v březnu, na trať mezi vesnicemi Maloja a S-chanf, které se nacházejí v kouzelné alpské dolině - Horním Engadinu. Už celá desetiletí patří tento závod mezi ty nejvýznamnější body sezóny mnoha "dálkových běžkařů".

​

Engadin Skimarathon je jedna z největších sportovních událostí v celých Alpách srovnatelná s těmi největšími závody Světového poháru v alpském lyžování. Každý rok se na ni sjede kolem 13000 závodníků.

Na výběr je ze tří dílčích závodů s volno technikou. Samozřejmostí je maratonská vzdálenost 42 kilometrů a pro "sprintéry", či méně zdatné běžkaře, je variantou poloviční vzdálenost, která má cíl v jiném horském městečku - Pontresině. Třetí připravovanou tratí je tzv. "Women's Race", která měří 17 kilometrů a spojuje městečka Samedan a S-chanf. Závod může jet ten, kdo dosáhl šestnácti let. Startovní pole je pak ještě rozděleno do několika věkových kategorií.
Závod spadá pod Mezinárodní federaci lyžařských maratónů Worldloppet. V tuto chvíli federace sdružuje 20 závodů po celém světě včetně Jizerské padesátky. Aby mohl daný závod patřit do Worldloppet, musí kromě klasického maratonu nabízet také kratší trať o délce mezi 20 - 30 kilometry. V každém roce musí být v rámci celého seriálu zařazen závod v Evropě, Americe, Asii a Austrálii. Každý stát má nárok na konání pouze jednoho závodu. Většinou se jedná o běžkařské závody s dlouholetou historií a tradicí.
Popis tratě: Pojede se přes vodu či mezi letadly

Start závodu je situován před "Maloja Palace Hotel" v nadmořské výšce 1820 metrů. Trať na své trase vede přes zamrzlé jezero Silvaplana (1990 m), jež obkličují třítisícovky jako například Piz Corvatsch, Piz Julier a Piz Surlej, které v kombinaci s masivními ledovci vytváří úchvatnou podívanou. Trasa ve svém úvodu vede také přes největší jezero Engadinu - Sils (1997 m) s rozlohou 4,1 km². Následuje Svatý Mořic a za ním už stoupání k jezeru Lej da Staz (1809 m). Dalším úsekem je sjezd do Pontresiny, což je divácky jedna z nejoblíbenějších a zároveň nejnavštěvova­nějších částí závodu. Nutno dodat, že za tím nejsou hezké vyhlídky na okolní štíty ani stánky s dobrým občerstvením, ale karamboly padajících závodníků. Dalším neobvyklým místem v rámci závodu je letištní ranvej v Samedanu. Za ní se běžkaři už drží při pravé straně údolí Engadin, a to až do cílového bodu - vesničky S-chanf ve výšce 1670 metrů (trasa závodu na mapě).

Zajímavosti o závodě

Výraznou českou stopu zde v roce 1989 zanechal Ladislav Švanda, když závod vyhrál. Pouze jedinkrát ve 48leté historii nebyl závod konán, a to v roce 1991. Důvodem byly špatné podmínky v důsledku teplého počasí.
Mezi ženami je se šesti vítězstvími nejúspěšnější Švýcarka Rosmarie Kurzová. V mužské kategorii je s pěti vítězstvími historicky nejlepší Albert Giger, také ze Švýcarska.
Zatím největší účast byla při příležitosti 30. výročí závodu (13 527 závodníků).A na závěr už jen program a termín konání závodu, který je v roce 2017 stanoven na 12. března. Pokud mátě "běžkaření" rádi a neváháte jej spojit s návštěvou zahraničí, měli byste se tohoto legendárního závodu zúčastnit. Registrovat se můžete na oficiálních stránkách.

Ve skutečnosti je Engadin Skimarathon více než týdenní událostí, jejíž zahájení je pro nadcházející ročník plánováno už na sobotu 4. března.

Program nadcházejícího ročníku

  • 4. března - zahajovací ceremoniál,
  • 5. března - start 17. ročníku "Women's Race" ,
  • 8. března - start kvalifikace do závodu "Night Sprint",
  • 9. března - doprovodný program v podobě workshopů, degustací, testování sportovního vybavení, komediálního vystoupení (Duo Edelmais) + závod "Night Race",
  • 10. března - 37. ročník závodu "Night Sprint",
  • 11. března - uvítání závodníků a registrace,
  • 12. března - start 49. ročníku Engadin Skimarathon a 10. ročníku závodu na poloviční trati + závěrečná párty a vyhlášen vítězů.

Autor: Jan Haráč