úvod

Jen napadne první sníh, můžete vyrazit do Švýcarska. Vysoko položená střediska garantují nádherné výhledy a prašan na sjezdovce i mimo ni. Přinášíme několik tipů jak si švýcarskou zimu užít se sněžnicemi na nohou.

​

Sněžnicová trasa na Muottas Muragl

Po dvou dnech lyžování ve Svatém Mořici, kdy jsme si nejvíce oblíbili černé svahy a off-pisty pod divokým vrcholem Piz Corviglia, jedeme vlakem do stanice Punt Muragl Staz. Přecházíme řeku k zubačce, která nás veze na Muottas Muragl (2456 m). Tady, vysoko nad údolím Engadinu, leží terén pro bezpečný půldenní sněžnicový výlet. Terén nejprve trochu klesá, abychom se potom otočili čelem ke skalnatému štítu Il Corn.

Cesta je perfektně značená a postupně stoupá po hřebeni Val Champagna až na planinu Plaun dals Müls. Odtud pokračujeme po značené pěší trase nazvané „Cesta filosofů“ až do výšky 2740 m. Výhledy jsou čím dál pěknější, vylézá stále více a více horských vrcholků, zatímco my jsme na planině, kde se nemusíme bát lavin. Cestou dolů máme výtečný nápad: půjčíme si sáňky a dáme si sjezd dlouhý sedm set výškových metrů.

Dvoudenní přechod ze Scuolu přes S-Charl do Lü

Cesta údolím řeky Clemgia je v létě průjezdná osobním autem, a jezdí se také autobus. V zimě je však nádherně zasněžená a kromě turistů na sněžnicích nebo skialpech tu projede jen několik koňských povozů. Cesta začíná u farmy San Jon, kde můžete zaparkovat. Trochu stoupání lesem nás přivádí do poměrně širokého údolí, kde můžeme obdivovat skalní srázy, průzračně ledovou vodu se sněhovými čepkami. Po naší pravici se zvedají štíty masivu Piz Minger, kterým už začíná Švýcarský národní park.

Cesta uhýbá údolím vlevo a po půlhodině cesty lesem se opět otevírá a ukazují se první domky roztomilé vesničky S-Charl v 1.800 mnm. Stejně jako blízký Scuol, může se i S-Charl pochlubit nádhernými renesančními domy. Jeden z nich je citlivě přestavěn na útulný hotel, který funguje i přes zimu. Je výtečnou základnou pro túry v okolí. Tady končí lehčí varianta túry, můžeme však pokračovat stále směrem na Lü v údolí Val Müstair: přes Alp Plaxer a Alp Astras až do sedla Costainas (2251 mnm). Čtrnáct kilometrů mezi vesnicí Lü a S-Charles vám na sněžnicích bude trvat celý krásný den.

Jak si zpestřit lyžování v Samnaun: lehká sněžnicová vycházka

Pokud už vás nebaví jezdit pořád nahoru dolů a máte chuť hory taky trochu „pochodit“, jste na tom jako já. Krom toho bylo ten den nádherně a já zrovna vyzískala dvě malé děti na hlídání. Beru sněžnice, sáňky a speciální zápřah a kupuji si jednu jízdu dvoupatrovou lanovkou ze Samnaun na Alp Trida Sattel (2.488 mnm). Tady nazouvám sněžnice, zapřahuji štěbetající expediční náklad a odvracím se od lyžařské honičky po svazích.

S výhledem na švýcarské třítisícovky Muttler, Stammerspitze a Piz Rots jdu nenáročnou procházkou stále trochu dolů k moderní restauraci Sallas. Tu ovšem upravená sněžnicová dálnice míjí a pokračuje do kopce na postranní hřebínek. Tady je možné udělat jakési kolečko vlastně na místě, ale aspoň se pěkně mění záběr pohledu na impozantní Piz Ot. Kdesi hluboko pod námi sjíždí lyžaři po Pašerácké stezce, my se vrátíme stejnou cestou k lanovce. Celkem počítejte na vycházku cca 4 hodiny.


Autor: Petra Greifová