úvod

Perfektně upravené sjezdovky, zasněžené vrcholky hor i luxusní střediska. Švýcarsko láká každou zimu nejen na ideální sněhové podmínky, ale i na spoustu zimních atrakcí. Už desítky let je tak oblíbenou destinací pro trávení zimní dovolené. Jednou takovou atrakcí jsou právě i zimní kluziště a ledové dráhy.

​

Bruslení patří mezi oblíbené zimní radovánky nejen dětí, ale i dospělých. Málokdo ví, že k bruslení měli blízko i naši předci v pravěku. Dokonce podle nejnovějších výzkumů bychom prvopočátky této aktivity našli ve Švýcarsku. Na dně jednoho z tamních jezer se totiž našly pět tisíc let staré pravěké brusle. Tyto švýcarské brusle byly vytvořeny ze stehenních kostí velkých zvířat, kde vyvrtané otvory sloužily k uchycení kůží, jež fungovaly jako provizorní řemínky.

I v méně vzdálené minulosti patřily brusle k nezbytné výbavě každého, kdo chtěl trávit zimu v místních luxusních střediscích. Už od počátku minulého století se přírodní kluziště staly nedílnou součástí vybavení hotelů. V současné době se umělá a přírodní kluziště dostávají opět do módy. Snaží se přilákat návštěvníky na nejrůznější atrakce. Můžete se třeba prohánět po několika kilometrových ledových dráhách, zkoušet piruety na propojených kluzištích nebo si třeba zahrát s přáteli curling.

Kouzlo ledu - Interlaken

Ledovým kouzlem se promění každou zimu centrum Interlakenu v zimní kraj zázraků. Vraťte se do dětství, a na pár okamžiků se staňte princeznami a princi na ledě. Na několika ledových plochách propojených ledovými cestičkami můžete trénovat piruety i tulupy. V Interlakenu čeká na bruslaře hlavní kluziště (750m2) a další tři menší ledové plochy. Nechybí ani tréninkové kluziště pro ty nejmenší.

To vše je propojeno skoro půl kilometrem ledových stezek, díky kterým můžete snadno přejíždět z kluziště na další. Nejlépe si kouzelnou scenérii užijete v noci, kdy kluziště hrají ve všech barvách duhy a vypráví své pohádkové příběhy. Energii načerpáte v iglú anebo při tradičních švýcarských fondue.

Na ledových stezkách – Savognin a Scuol

I v Savogninu na vás čeká v zimě pět různých kluzišť – Savognin, Bivio, Alvaneu, Surava a Schmitten. Největším lákadlem je však tři kilometry dlouhá ledová stezka, která vás zavede do okouzlující zimní krajiny kolem Albuly. Tady nemusíte jezdit sem a tam po kluzišti, čeká vás opravdový výlet. Na mírně svažité cestě si přijdou na své i milovníci adrenalinových sportů. Zpět na začátek se z cíle u Suravy dostanete jednoduše pomocí kyvadlové dopravy. Po večerech si na speciální ledové ploše můžete užít spoustu zábavy s přáteli při alpin curlingu.

Podobná trasa vznikla také ve středisku Scuol, ověřte si vašk, zda je v provozu, je samozřejmě závislá na aktuální teplotě.

Samá nej – Zurich

Kluziště Dolder v Zurichu patří mezi nejoblíbenější lokality, kam můžete s bruslemi ve Švýcarsku zavítat. Přes osmdesát let stará tradici neztrácí nic na svém věhlasu ani dnes. Šest tisíc čtverečních metrů ledu, to je Dolder, jedno z největších kluzišť v Evropě, postavené v roce 1930 s unikátní atmosférou a obřím vánočním stromem ve středu. Měnící se barevné osvětlení vytváří z každé části odlišené zimní dobrodružství. O přestávce se můžete posilnit třeba punčem nebo pravými fondue.


Autor: Vendula Pudelková