úvod

Jistě si vzpomínáte, když jste jako malí za sebou táhli těžké sáňky, a pak se na nich řítili z prudkého kopce, hrboly, nehrboly. Rodiče pak trnuli, aby se vám něco nestalo, ale v duchu vám jistě záviděli. Ve švýcarských střediscích se můžete přenést do svého dětství a vyzkoušet znovu, jaký je to pocit, sjet kopec na saních.

​

Sjezdy na saních jsou stále populárnější a mnoho středisek nabízí ideální podmínky pro tuto mnohdy adrenalinovou zábavu. Přičemž si můžete vybrat trasy lehké, které zvládnou i starší lidé, či trasy obtížnější pro otrlé sáňkaře.

3,5 km zábavy v Engelbergu

Krásná dlouhá sáňkařská trasa, jež se line skrz hluboké lesy i podél lyžařských sjezdovek. Díky vysokým mantinelům podél celé trasy se nemusíte bát, že opustíte dráhu dříve, než byste očekávali. Pokud se začne stmívat a vy jste se ještě nestihli projet, nezoufejte. Během večera vám na cestu posvítí hořící pochodně. Sáňkování tak dostává úplně jiný rozměr!

Nahoru se dostanete lanovkou anebo vlakem, dolů už je to pouze na Vás! Trasa je vhodná pro všechny věkové kategorie a v cíli máte možnost se zahřát ochutnávkou výborných rozpečených sýrů alá fondue.

Skluzavka pro otrlé – Grindelwald

Vůbec nejdelší sáňkařská dráha v Evropě vede z Faulhornu do Grindelwaldu. Převýšení celkem 1600 m zdoláte během úctyhodných 15 km. Aby toho nebylo málo, za dobrého počasí se lze během jízdy kochat výhledem na Eiger, Mönch a Jungfrau. Cestu si tak můžete užít i pomalou jízdou. Musíte ji však stihnout dokončit za světla, protože zde není noční osvětlení. Věřte, že jakmile tuto dlouhou a krásnou dráhu zkusíte, prošoupete tu nejedny boty.

Při výstupu na začátek dráhy si velmi rychle vzpomenete, jak jste jako malí své sáňky táhli za sebou. Od vrchní lanovky se na start dostanete až po dlouhých 3 hodinách chůze – kam jinam, než do kopce. Převýšení je bezmála 500 m a vystoupáte až do 2600 m n. m., mráků, valících se hluboko pod vámi tedy nevěnujte přílišnou pozornost. Odměna je však dlouhá a sladká!

Dlouhá sáňkařská noc ve středisku Preda

Prosvištět pod 90m železničním mostem rychlostí kulového blesku můžete jedině ve Švýcarsku. Z Predy do Bergünu skrz klikaté údolí Albula vede 6 km dlouhá dráha, která pobaví každého, bez rozdílu věku. Její začátek výborně dostupný vlakem z jejího konce. Nic vám nebrání jezdit pořád dokola celý den až do večera, kdy se nad celou dráhou rozsvítí světla. Dráha je tak nejdelší osvětlená sáňkařská skluzavka ve Švýcarsku. Závěrečné ostře točené zatáčky pak jsou všemu pomyslnou třešničkou na dortu každého správného sáňkaře.

Matterhorn pohledem sáňkaře

Švýcarsko je plné krásných hor, ale tou nejkrásnější je jistě Matterhorn (4478 m). Pohled na tento klenot se vám naskytne z širokého okolí, ale jen mezi Rotenbodenem a Riffelbergem si jej užijete ze sedla vašich anebo zde zapůjčených sáněk. Ve výšce 2582 m n. m. je krásná a snadná sáňkařská dráha pro celou rodinu.

1,6 km dlouhá dráha vám poskytne deset minut panoramatické jízdy. Komu je to málo, a to my moc dobře chápeme, že všem, může vyjet nahoru lanovkou Gornergratbahn a jezdit, dokud mu budou stačit síly.

Přímo pod severní stěnu Eigeru

Středně těžká 3km dráha klesá z Alpiglenu přímo k patě samotného Eigeru (3970 m). Krásným rozhledům sekundují možnosti dobrého jídla a svařeného vína podél trati. Pokud se zdržíte, nevadí, dráhu vám za tmy rozsvítí.

Ve všech střediscích si lze sáňky půjčit přímo na místě a na začátek trasy se lze ve většině případů dostat lanovkou nebo tolik oblíbenými vlaky. Všechny trasy jsou vyhrazeny pouze sáňkařům a tak se nemusíte bát, že srazíte nějaké chodce. Opatrnosti není ale nikdy dost.


Autor: Michal Kroužel