úvod

Co udělá člověku lépe než si zajít po celodenním lyžování nebo ježdění na snowboardu do lázní? Přinásíme Vám tipy na švýcarské termální lázně, kde si užijete relaxaci, zábavu a můžete využít i široké nabídky wellness procedur.

​

Co spojuje lyžařská střediska Leukerbad, Ovronnaz, Scuol a Vals? Odpověď je jednoduchá, jsou to termální lázně. Největší z nich se nachází v Leukerbadu a ve Valsu se můžete těšit na designové lázně, které ohromí Vaše smysly. Nevyzkoušet římsko-irské lázně ve Scuolu je jako nejít se v Praze podívat na Karlův most.

Leukerbad

Leukerbad leží v kantonu Valais a je domovem největších a nejvýše položených lázní a wellness center v Alpách. Již staří Římané si užívali místních horkých pramenů, které dodnes lákají návštěvníky po celý rok. Ze 76 termálních pramenů denně vyvěrá necelé čtyři miliony litrů vody o teplotě 51 °C. Není tedy divu, že středisko nabízí 30 termálních nádrží, wellness služby a další procedury. Teplé vody tu mají tolik, že ji používají k ohřívání nejprudší silnice ve městě, aby v zimě nenamrzala.

V zimě si přes den užijete lyžování na 50 kilometrech sjezdovek a odpoledne můžete relaxovat v blahodárných pramenech, které mají léčivé účinky. Mezi tři největší termální lázně patří Leukerbad – Therme, Walliser Alpentherme a Volksheilbad.

Slevy: pokud do Leukerbadu zavítáte, nezapomeňte se zeptat na slevy. Buď můžete dostat slevu od svého hotelu, popřípadě si zakoupit balíček, který obsahuje skipass a vstup do některých lázní.

Lázně Leukerbad – Therme

Tyto lázně nabízí deset termálních bazénků (28 °C - 43 °C) s přirozeně bohatou minerální vodou. Mimo jiné tu najdete vířivky, masážní trysky, venkovní a vnitřní bazény, saunový svět, páru a foot spa, které je ideální pro unavené nohy. Zabaví se tu i ti nejmenší, dětský bazén je vybaven 100 metrů dlouhými skluzavkami a tobogány. Mimo jiné můžete využít fitness, solárium, služby kadeřnictví a wellness procedury. Po celodenním lyžování Vám určitě přijde vhod celotělová masáž kokosovým olejem, masáž zad, popřípadě masáž namožených stehenních svalů. V nabídce jsou dokonce i masáže pro děti – čokoládová a medová.

Pokud se chcete občerstvit, navštivte kavárnu, restauraci, bar, pizzerii nebo velkou slunečnou terasu, kde často probíhá grilování.

V sezóně bývá v těchto lázních rušno především ve večerních hodinách. Zkuste zajít do lázní přes den, kdy ostatní lyžují. Děti do 8 let mají vstup zdarma.

Volksheilbad Leukerbad

Tyto hotelové lázně se nachází v centru města, jen 2 minuty od zastávky autobusu. Nabízí vnitřní bazén a množství wellness a lázeňských procedur.

Lindner Alpentherme

Pokud hledáte skutečnou relaxaci, navštivte lázně Lindner Alpentherme. Teplota vnitřního termálního bazénu se pohybuje mezi 37°C a 40°C. Z venkovního termálního bazénu si užijete krásné výhledy na okolní zasněžené hory. V případě, že vás baví animační programy, můžete se zúčastnit vodních aktivit, jako je například AquaGym.

Nezapomeňte vyzkoušet saunový svět a neuvěřitelně příjemnou, římsko-irskou lázeňskou proceduru. Po lyžování takový odpočinek přijde vhod.

Scuol

Scuol se nachází ve sluncem zalité oblasti Engadin. Leží mezi vrcholky pohoří Silvretty a „Engadinských Dolomit“ a návštěvníky potěší nejen svými sjezdovkami v oblasti Motta Naluns, ale i minerálními prameny a tureckými lázněmi. Navíc si městečko dodnes zachovalo kulturní hodnoty a neporušenou okolní přírodu. Římský vliv je dodnes znát na architektuře města.

Už jste někdy vyzkoušeli římsko-irské koupelové rituály? Bad Engadin Scuol je tím pravým místem

Ponořte se do teplého bazénu, relaxujte v jacuzzi a vychutnejte si odpočinek na hladině slané vody v solné lázni. Zatímco si užíváte teplé vody ve venkovním bazénu, můžete si prohlédnout nádherné hory Lower Engadinských Dolomit. Dohlédnete i na Piz Pisoc, nejvyšší horu Švýcarského národního parku. Po lyžování není snad nic lepšího než odpočinek v lázních a římsko-irská lázeňská procedura. Ta kombinuje dvě, zcela odlišné, evropské koupelové tradice. Zatímco Římané věřili v pozitivní účinky páry, staří Irové byli přesvědčeni, že ideální je spojení horkého a suchého vzduchu. V 19. Století se začaly tyto dva přístupy kombinovat. Mýdlová masáž a peeling pomůže vaší pokožce zbavit se nečistot a podporuje cirkulaci krve. Nakonec je vám dopřán odpočinek v teplých dekách s výhledem na okolní hory.

Ovronnaz

Malý, zato velmi příjemný rezort Ovronnaz leží ve francouzsky hovořící části kantonu Valais. Nachází se na slunečném plateau a nabízí panoramatické výhledy na údolí řeky Rhony. Lyžařský areál a jeho okolí je ideální pro všechny výkonnostní skupiny, včetně malých dětí a milovníků těžkých sjezdů.

"Thermalp les Bains" jsou termální lázně, nabízející rozsáhlé wellness programy a nejrůznější léčebné lázeňské procedury. Ze tří termálních nádrží, které se v této horské vesničce nachází, jsou dvě venkovní a jedna vnitřní. Teplota vody se pohybuje kolem 32°C až 35°C.

Nezapomeňte na výhodné balíčky "ski + baths", díky kterým získáte lyžařský skipass a vstup do lázní za jedinečnou cenu.

Saillon Thermal Baths

Nedaleko rezortu Ovronnaz se nachází termální park a hotel Saillon Thermal Baths, který kromě klasického bazénu nabízí čtyří termální bazénky, Carpe Diem wellness centrum, fitness a letní tobogán. Oblíbenou atrakcí je i termální řeka, jejíž teplota se pohybuje mezi 32 a 34 °C. Využít můžete také saunu a turecké lázně hammam. K odpočinku jsou určeny vnitřní i venkovní prostory s pohodlnými lehátky.

Vals – Thermal Baths Vals

Pokud máte rádi architekturu a design, pak si nesmíte nechat ujít termální lázně ve Valsu, v oblasti Graubünden. Spojením hotelu a lázní vznikl komplex, který je umístěn přesně v místě, kde ze země vyvěrá termální pramen. Obklopen je horami Silvrettou a Lower Endagin. Švýcarský architekt Peter Zumthorn, držitel prestižní ceny Pritzker Prize, vybudoval tyto zcela jedinečné kamenné lázně v devadesátých letech 20. století.

Lázně mají podobu jeskyně a jsou tvořeny přírodním kamenem, který se těžil nedaleko vesnice. Zumthorn si při stavbě těchto lázní doslova vyhrál s vlastnostmi světla a vody. Celá stavba leží pod povrchem země a částečně je umístěna ve svahu. Zaujme Vás nejen svojí dokonalou geometrií, ale i jedinečnou atmosférou. Připravte se na to, že Thermal Baths Vals ohromí vaše smysly.


Autor: Marti Labohá