úvod

Rádi lyžujete, telemarkujete nebo jezdíte na snowboardu a hledáte nové výzvy? Pak si pečlivě poznamenejte následující místa. V tomto článku se dočtete o nejdelších, nejtěžších a nejkurióznějších sjezdovkách Švýcarska.

​

Švýcarské Alpy jsou mezi milovníky zimních aktivit vyhlášené. Kromě velkého množství skialpových a freeridových oblastí tu naleznete i jedinečná lyžařská střediska. Podívejte se, v jakých z nich najdete sjezdovky, které dají zabrat i těm nejzkušenějším lyžařům.

„Švýcarská zeď"– Portes du Soleil: le Pas de Chavanette, Champéry

Ve středisku Portes du Soleil, které leží na hranicích s Francií, najdete jednu z nejtěžších sjezdovek na světě – tzv. Švýcarskou zeď. I zkušení lyžaři na začátku sjezdovky trochu znejistí. Po cestě dolů si budete muset poradit s boulemi a velmi strmými úseky.

Mont Fort, 4 Vallées

Vrchol sjezdovky Mont Fort leží v nadmořské výšce 3330 m, kde kromě baru najdete i panoramatickou vyhlídku s úchvatným výhledem. Dohlédnete odsud na Mt. Blanc, Matterhorn a dalších 50 čtyřtisícových vrcholů. Sjezdovka, která vede z vrcholu Mont Fort je ideální pro nadšence lyžování v boulích. Dosahuje 40% sklonu a není upravována. Pokud nepatříte mezi výborné lyžaře, jeďte se nahoru alespoň podívat. Ten výhled za to stojí.

Inferno – Mürren, Schilthorn

Už jste někdy sjeli převýšení 2100 metrů na 15 kilometrech? Že ne? Pak byste měli vyrazit do střediska Mürren – Schilthorn. Již od roku 1928 tady probíhají závody se stejnojmenným názvem. Mezi nejoblíbenější sekci patří proklatě úzký žleb, nazýván také jako hlaveň. Velmi zkušeným lyžařům tento sjezd trvá 40 minut. Za jak dlouho to zvládnete vy?

Olympia – St. Moritz

Tato olympijská sjezdovka se nachází na kraji střediska St. Moritz, a proto nebývá tak rušná. V roce 1948 se tady pořádal závod ve sjezdu mužů na V. zimních olympijských hrách. Rozmanitý terén dodnes láká zkušené lyžaře.

Lauberhorn – Wengen

Zkuste si sjet nejdelší a jeden z nejobtížnějších svahů, kde se pravidelně pořádá světový pohár ve sjezdu. Sjezdovka Lauberhorn je 4480 m dlouhá a nachází se v malebných Bernských Alpách. Pokud patříte mezi rekreační lyžaře, můžete na své přátele počkat v jedné z restaurací s výhledem na Eiger, Mönch a Jungfrau.

Benrhard Russi – Gemsstock, Andermatt

Tato sjezdovka, pojmenovaná po světoznámém lyžaři Bernhardovi Russim, začíná na vrcholu Gemsstock a končí u lanové dráhy v Gurschenu. Můžete se těšit na krásné výhledy a strmé svahy.

Titlis – Engelberg

Sjezdovku Titlis si oblíbí především lyžaři, kteří mají rádi dlouhé a náročné sjezdy. Užijete si 12 kilometrový sjezd, při kterém překonáte 2000 výškových metrů. Sjezdovka začíná ve 3000 m na stejnojmenném ledovci. Ti zkušení z vás budou pokračovat po sjezdovce Rotteg, zatímco ostatní se mohou vrátit lanovkou zpátky na ledovec.

„Národní“ (Piste Nationale) – Crans Montana

"Národní" sjezdovka je pro Švýcary skutečně jedinečná, protože právě na ní se na mistrovství světa v roce 1987 podařilo Švýcarům získat všechny medaile. Piste Nationale začíná strměji, ale posléze se stává pohodovou sjezdovkou s krásnými panoramatickými výhledy.

Chuenisbärgli – Adelboden

Na této sjezdovce se každý leden pořádá jeden z nejoblíbenějších světových pohárů. Sjezdovka, která je po zbytek roku otevřená pro zkušené lyžaře je považována za nejobtížnější závod v obřím slalomu. Sjezdovka Chuenisbärgli má sklon až 60 % a tak se pro mnohé stává velkou výzvou.

Silvano-Beltrametti-Piste, Lenzerheide

„Silvano-Beltrametti“ se svým sklonem až 65 % rozhodně není sjezdovkou pro začátečníky. Své jméno získala po místním profi lyžaři. Jezdí se na ní světový pohár žen ve sjezdu a nikoho jistě nepřekvapí, že jde o nejstrmější závod žen na světě.

Už víte, kam letos vyrazíte?


Autor: Marti Labohá