úvod

Přemýšlíte o tom, kam letos vyrazit s dětmi na hory? Už jste zkusili Švýcarské Alpy? Čekají na vás skvělé sjezdovky, dětské parky a jedny z nejlepších sáňkařských drah v Evropě. K tomu všemu se můžete těšit na kvalitní infrastrukturu a pohodovou atmosféru.

​

V následujícím článku se dočtete o 5 střediscích, které jsou „family-friendly“. Většina z nich nabízí speciální dětské parky, bruslařské plochy, běžkařské a sáňkařské dráhy a některé i aquaparky. Dále Vám přinášíme tipy, jak s dětmi strávit pár dní i mimo lyžařská střediska.

St. Antoenien

Příjemné rodinné středisko St. Antoenien leží nedaleko rakouských hranic a svou polohou se nachází nejblíže k České republice. Patří mezi menší střediska s pozvolnými sjezdovkami, které jsou ideální pro výuku dětí na lyžích či snowboardu. Tato oblast není příliš navštěvovaná a nemusíte se tedy bát front a zaplněných sjezdovek.

Pokud se rozhodnete dát děti do lyžařské školy, můžete vyrazit na lyžařské túry. Oblast je známá svými rozmanitými terény, které uspokojí jak skialpinisty, tak začátečníky, kteří si chtějí lyžařské túry vyzkoušet. Okolní trasy jsou optimální pro všechny výkonnostní skupiny.

Pokud chcete vyzkoušet jinou aktivitu než lyžování, vyrazte s dětmi na krátký výlet na sněžnicích. Kolem městečka také vedou vycházkové trasy a u lyžařského střediska najdete sáňkařské dráhy.

Z Prahy se do střediska St Antoenien dostanete přibližně za 7 hodin (680 km), z Brna za 9 hodin (800 km).

Corviglia

V údolí Engadin, nedaleko vyhlášeného městečka Svatý Mořic, leží středisko Corviglia. Kromě kvalitního sněhu zde ročně mají až 322 slunečných dnů. Není tedy divu, že je tato oblast velmi oblíbená.

Ať už máte starší děti, které nemají problémy s těžšími sjezdovkami nebo chcete dát děti do lyžařské školy a sami si užít parádní lyžování, v Corviglia jste na správném místě.

Ve středisku je je 100 km sjezdovek. Pokud je vám to málo, můžete si přikoupit skipas i na okolní rezorty, které dohromady nabízí 350 km sjezdovek v nadmořských výškách mezi 1800 a 3300 m n. m., a tak se nemusíte bát, že byste neměli dostatek sněhu.

Jestli lyžujete rádi „na pohodu“, určitě se zajeďte podívat na sjezdovku Paradiso, která je 3 kilometry dlouhá a klesá velmi pozvolně. Na sjezdovce „High-Speed-Piste“ si můžete poměřit svůj čas s časy závodníků. Pro freestylové nadšence je připraven Corviglia snowpark, který je vyhlášen díky svým 30 překážkám, mezi které patří skoky, raily, boxy atd.

Upravované pěší trasy kolem horského městečka bývají většinou v tak dobrém stavu, že na ně můžete vyrazit i s kočárky.

Jestli se rozhodnete do Corviglie jet, zeptejte se na „Family pass“, díky kterému můžete ušetřit hodně pěněz.

Z Prahy se do Corviglie dostanete za necelých 8 hodin (750 km), z Brna za 8,5 hodiny (760 km).

Leysin

Nedaleko Ženevského jezera se nachází rezort Leysin. Najdete v něm 17 vleků a snowpark s U-rampou. Necelých 60% sjezdovek je označených jako modré a jsou tedy vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé. Můžete se spolehnout na to, že se tu děti pořádně vyjezdí. V lyžařském areálu můžete využít služeb lyžařské školy, běžkařských okruhů a sáňkařské dráhy. I tady lze vyrazit na výlet na sněžnicích, popřípadě na lyžařské túry.

Velkou výhodou střediska Leysin je, že zde svítí sluníčko skoro po celý rok. I tady si můžete jít zabruslit, popřípadě zkusit curling, snowtubing nebo si zajít do aquaparku do hotelu Alpine Classic.

Z Prahy se do Leysinu dostanete přibližně za 9,5 hodiny (930 km), z Brna za 12 hodin (1120 km).

Arosa-Lenzerheide

Ve východním Švýcarsku, nedaleko města Chur, leží střediska Arosa-Lenzerheide. Nabízí 225 km sjezdovek, garanci sněhu, hodně slunečných dnů a speciální atrakce pro děti.

Propojená střediska Arosa-Lemzerheide nejsou tak navštěvovaná a proto si užijete široké sjezdovky bez zbytečných návalů. Skoro polovina sjezdovek je ideální pro začátečníky a mírně pokročilé. V areálu najdete i snow park a v okolí si můžete vychutnat freeridy.

Děti si mohou užít den na sněhu ve Winterlandu Auarara, kde na ně čekají kolotoče, stavění iglú a speciální dětské slalomy. Další místa, vytvořená výhradně pro děti jsou Heimberg and Fastatsch. Z vesničky se do nich dostanete pěšky.

Mezi další aktivity, které tu můžete provozovat, patří chůze na sněžnicích, sáňkování a běžecké lyžování v upravených stopách.

Z Prahy do Lemzerheide dojedete přibližně za 7 hodin (700 kilometrů). Z Brna je to o 2 hodiny a 100 km více.

Obersaxen-Mundaun-Val Lumnezia

Tato střediska v oblasti Surselva leží v nadmořské výšce mezi 1200 a 3200 m. Nabízí 120 km sjezdovek a 17 vleků. Kromě speciálních dětských sjezdovek středisko nabízí i dětské vleky, hřiště, kolotoče a „magic carpet“. Samozřejmostí je i lyžařská škola.

Mimo lyžařský areál si užijete i 85 km upravovaných zimních cest. Jednou z nich je tematická trasa Obersaxen Walser, která vás provede historií a tradicemi národnostní skupiny Walserů, která zde dodnes žije. Těšit se můžete na historické budovy, krásnou přírodu a sáňkařské dráhy. Jako bonus si užijete hodně slunečných dnů, o které tu není nouze.

Z Prahy se do Obersaxenu dostanete za 7 hodin (680 km), z Brna za 9 hodin (830 km).