Kromě své dlouhé tradice Inferno Race vyniká také svou délkou. Během téměř 15 km závodníci okusí různé varianty terénu, je tudíž vhodný především pro univerzální jezdce. Celá trať je navíc přístupná po zbytek sezóny veřejnosti, takže každý zájemce i amatérský lyžař si může tento sjezd vyzkoušet.

Startuje se na 2970 metrů vysokém hoře Schilthorn. Průjezd celé trati trvá běžně zdatnému lyžaři přibližně tři čtvrtě hodiny. Účastníci závodu to ovšem běžně stíhají v čase kolem 15 minut!

Anglické sjezdařské nadšení dalo vzniknout unikátnímu závodu

Poprvé se závod konal 29. ledna 1928. Startovalo se z vrcholku hory Schilthorn a cesta na start obnášela dokonce krátký lezecký úsek. Trať obsahovala spoustu pasáží bez upraveného sněhu. Harold Mitchell, vítěz prvního ročníku, závod dokončil v čase 1 hodina a 12 minut.

Prvního ročníku se také zúčastnila pouze jedna jediná žena – Doreen Elliott. V závodě obsadila skvělé 4. místo – i přes to, že strávila téměř 10 minut pomocí jinému závodníkovi, který si zlomil při pádu žebro.

Kvůli Druhé světové válce byla akce několikrát zrušena, ale od té doby se závod koná každý rok bez přestávky. V roce 1967 byla na vrchol Schilthorn otevřena na tu dobu nejmodernější kabinová lanovka, což ještě zvýšilo zájem lyžařů o tento závod.

Co přinese letošní ročník?

V dnešní době je Inferno Race znamená pro sjezdové lyžaře přibližně to, co Vasův běh pro běžkaře. V sezóně 2016/2017 se bude konat již po 84. Délka trasy je 14,9 km a lyžaři během ní překonají přes 2100 výškových metrů. Držitelem traťového rekordu roku 2013 je Kuno Michel, který překonal trať v neuvěřitelném čase 13:20:53! Odolá tento rekord letošní sezóně?

Letos jsou závodní dny naplánovány na 18. – 21. ledna 2017. 18. ledna bude akce zahájena večerním běžkařským závodem a samotný hlavní sjezdařský závod je naplánován na sobotu 21. ledna. Podrobný program najdete na webových stránkách závodu Inferno Race.


Autor: Tereza Kramplová