úvod

Impozantní hory, nepřeberné množství volnočasových aktivit a rozvinutá infrastruktura dělá z regionu Jungfrau velmi žádanou destinaci. V zimě si zalyžujete na krásných sjezdovkách a užijete si výlety po značených trasách, to všechno s výhledy na hory Eiger, Mönch a Jungfrau.

​

Jungfrau vás nadchne hned při příjezdu. Okolní překrásná příroda a do nebe se týčící hory potěší nejen milovníky lyžování a snowboardingu, ale i výletníky. Genius loci této oblasti vás pohltí. Oblast Jungfrau je rozmanitá a nabízí skvělé lyžařské areály, ne všechny jsou však lyžařsky propojené.

Sjezdovky, snow parky

Oblast Jungfrau se skládá z lyžařských středisek Grindelwald – Wengen – First, Mürren – Schilthorn a Kleine Scheidegg – Männlichen. Dohromady nabízí 206 kilometrů sjezdovek, vhodných jak pro začátečníky tak pro pokročilé či experty.

Terény jsou tvořeny z 23 % modrými, ze 62 % červenými a z 15 % černými sjezdovkami. Užít si můžete i sjezdy dlouhé 6 – 15 kilometrů. Dobré lyžaře láká sjezdovka Inferno, která se nachází v oblasti Mürren – Schilthorn a patří mezi neobtížnější sjezdovky ve Švýcarsku. Mezi nejoblíbenější část sjezdu patří proklatě úzký žleb, nazýván také jako hlaveň. Lyžařská oblast Schilthorn má členitější terény, vhodné i pro freeridy.

Přestože se areály nenachází ve vysoké nadmořské výšce, sněhu je tu většinou dostatek. Sněhovou stabilitu totiž zajišťují sněžná děla, která jsou umístěna na 40% všech sjezdovek.

Snowparky v Grindelwald-First and Mürren-Schilthorn potěší jak lyžaře, tak snowboardisty.

Pro rodiny s dětmi

Děti do 6 let jezdí zdarma. Pokud jedete lyžovat na sobotu, můžete využít nabídky Family Day Ticket. V praxi to znamená, že když si dospělý koupí jeden lístek, dostane k němu až 3 lístky pro děti ve věku 6 – 15 let zdarma. (Platí pouze v sobotu)

V ostatní dny za dětskou permanentku zaplatíte poloviční cenu.

Další aktivity a vyžití pro nelyžaře

I přesto, že nepatříte mezi lyžaře, můžete vyrazit na výlet do hor, k dispozici je vám 100 kilometrů zimních cest. Díky vlakům a lanovkám se dostanete do všech koutů areálu, dokonce až na vyhlídku Sphinx a na Jungfraujoch, kde se můžete občerstvit v bufetu nebo restauraci.

V oblasti Jungfrau najdete i terény ideální pro sáňkování a opravdovým požitkem je nejdelší sáňkařská dráha v Alpách.

Tato oblast uspokojí i i ty z vás, kteří rádi lezou ledy.

Odpočinout si můžete ve spa a wellness centrech, kterých je v areálu dostatek. Najdete je v oblastech Wengen, Grindelwald a Mürren.

Kdy vyrazit

Nejlepší podmínky bývají v oblasti Jungfrau během ledna a února. V posledních letech, kdy sněhu je pomálu, se jen těžko určuje začátek a konec sezóny. Většinou jsou střediska otevřená od prosince do dubna.

Akce a závody

V lednu se pořádá hned několik zajímavých akcí. International Lauberhorn Races je nejdelším závodem ve sjezdu na světě a je pořádán v rámci Ski World Cupu. V tento měsíc se také pořádá lyžařský závod Inferno Race, který je určen pro širokou veřejnost.

Za návštěvu také stojí World Snow Festival, kde umělci z celého světa tvoří sochy z ledu.

V březnu se pořádá SnowpenAir Concert, což je koncert pořádaný venku na sněhu.

Závěr a celkový dojem

Region Jungfrau mě ohromil. Již několik let jsem slýchala o skvělých terénech a kráse tohoto místa. Musím říct, že horská kulisa vrcholků Eiger, Mönch a Jungfrau je opravdu dechberoucí.

Na lyžařských areálech se mi líbila jejich členitost. Tím, že je v oblasti více středisek (byť vzájemně nepropojených), nemusíte se bát, že byste se tu nudili. Skvělá pro mě byla i možnost freeridingu a lezení ledů, čímž jsem si obohatila program. Třešničkou na dortu byla návštěva lázní ve Wengenu.


Autor: Marti Labohá