úvod

Malebná vesnička Kandersteg leží nedaleko Bernu a je ideální pro všechny, kteří hledají něco více než jen lyžařské středisko. Patří mezi známé běžkařské oblasti Švýcarska a nabízí 55 kilometrů běžkařských tras, specialitou je 14 kilometrů dlouhá panoramatická trasa a 6 kilometrová osvětlená večerní běžkařská trasa, na kterou se můžete vydat denně od 17:30 do 21:00. Dále se můžete těšit na 800 m sáňkařskou dráhu a terény vhodné pro lezení v ledu a ice fishing u jezera Oeschinensee nad Kanderstegem.

​

Horská vesnička Kandersteg hostí turisty již více než 100 let. Středisko Kandersteg je poměrně malé, zato ale nabízí klid a pohodu bez davů turistů.

Lyžařské středisko

Lyžařský areál Kandersteg se nachází v nadmořské výšce 1,170 m. n.m. až 1,960 m. n.m., je ideálním místem především pro začátečníky, ale zajezdí si tu i pokročilí lyžaři. Široké sjezdovky s krásnými výhledy potěší i rodiny s dětmi, poněvadž tento lyžařský areál nebývá přeplněný.

V areálu najdete dvě malá střediska, která jsou propojená skibusem. Najdete tu 14 kilometrů sjezdovek, z toho je 75% modrých a 25% červených.

Další aktivity a sportovní vyžití

V Kanderstegu si můžete vyzkoušet curling nebo využít venkovního a vnitřního kluziště, popřípadě i vnitřní lezecké stěny.

Asi nejpopulárnějším sportem je tady běžkování. Kolem Kanderstegu najdete 60 kilometrů tratí pro skate a klasiku. Nejoblíbenější jsou tratě s nočním osvětlením. Sáňkování je další vyhledávanou aktivitou. Určitě si nezapomeňte sjet 800 metrů dlouhou trasu u Oeschiwald, která je večer osvětlená.

Vodopády, které se valí přes skalní stěny nad městem Kandersteg, v zimě zamrzají a poskytují různě obtížné cesty pro milovníky lezení v ledu.

Pokud chcete vyrazit na pěší výlet nebo na sněžnice, najdete tu několik upravovaných tras.

Jezero Oeschinen

Toto jezero se nachází nedaleko města Kandersteg a vzhledem ke své nadmořské výšce 1600 metrů nad mořem, v zimě každoročně zamrzá. Lidé si sem chodí zabruslit, zahrát hokej a zarybařit. Ice fishing neboli rybaření v ledu je velmi populární aktivitou, která sem každoročně přitahuje milovníky tohoto sportu. Pokud se rozhodnete jezero navštívit, nezapomeňte si s sebou vzít sáňky. Můžete si tak podstatně zkrátit cestu zpět.

Akce

Nejvíce akcí se pořádá v lednu. Těšit se můžete na mezinárodní závod v husky psím spřežení a na Belle Epoque Week Kandersteg, kdy si zažijte týden ve stylu éry Belle Epoque, s doprovodnými akcemi i sportovními aktivitami.

Festival Pelzmartiga se každoročně pořádá na Vánoce a Nový Rok. Od poledne do večera můžete ve vesničce pozorovat bláznivé a nohdy strašidelné postavy, jak prochází ulicemi a hrají nejrůznější zábavné scénky .

V únoru se v Kanderstegu pořádá populární lyžařský závod a Nordic day, který je zaměřen na běžecké lyžování.

Kdy vyrazit

Sezóna v Kanderstegu je o něco kratší než v jiných střediscích, to je dáno jeho nadmořskou výškou. Většinou se areál otevírá v prosinci, konec sezóny bývá v březnu.

Závěr a celkový dojem

Nejvíce mě nadchnula možnosti ledolezení a upravené trasy pro běžkaře, kam je možné vyrazit i po setmění, poněvadž jsou některé trasy jsou osvětlené. Lyžařské středisko je vhodnější spíše pro začínající či mírně pokročilé lyžaře a snowboardisty, především pro rodiny s dětmi.

V Kanderstegu jsem si užívala jeho cenovou dostupnost a příjemnou atmosféru, která z vesničky přímo sálá a dělá z ní ideální místo pro strávení klidné a sportovní dovolené.