úvod

Andermatt leží uprostřed hor v samém srdci Švýcarska mezi horskými průsmyky Urnských Alp. Využití jeho ideální polohy pro outdoorové vyžití ale až do nedávna bránily armádní zájmy, nyní ho však čeká přerod v exkluzivní horské středisko. Na co nás může lákat?

​

Život horského městečka v srdci švýcarských Alp dosud řídí příroda. Alpské průsmyky v zimě neprostupně uzavře sníh a do Andermattu se až do jara dá dostat pouze vlakem, a to jen pokud koleje zubačky nezasype lavina. Poklidná atmosféra, horské prostředí a přívětiví místní činí z Andermattu výborné místo pro zimní relax. Jelikož se odsud stahuje švýcarská armáda, která tu už od konce druhé světové války měla rozsáhlé výcvikové prostory, dostal rozvoj turismu v Andermattu zelenou.

Freeridová aréna

K dominantám Andermattu patří téměř třítisícový vrchol Gemsstock (2961 m), který se v zimě stává adrenalinovou arénou pro milovníky freeridového lyžování. Prostorné volné terény doplňuje červená a černá sjezdovka a vše korunují výhledy na sněhem pokryté vrcholky okolních hor a průsmyky oddělující údolí v kantonu Uri od kantonů Wallis, Graubünden a Ticino. Milovníci freeridu si tu přijdou na své při strmých sjezdech po ledovci, na přírodních skocích nebo při sjezdu neporušeným prašanem po rozlehlých pláních.

Rozvoj městečka a místního skiareálu míří ovšem i směrem rodinným, na svahu naproti Gemsstocku vzniká lyžařská oblast Nätschen s lehčími i těžšími jezdovkami. V příštích dvou letech by měly na svazích nad vesnicí vyrůst dvě kabinkové a tři sedačkové lanovky, díky nimž se skiareál Andemattu propojí se sousedním Sedrunem a nabídne tak kvalitní lyžování pro profíky i rodiny s dětmi. Propojením se Sedrunem vznikne skiareál s více než 100 kilometry sjezdových tras řadící se svou rozlohou mezi švýcarskou top desítku.

Vlastní stopou na sněžnicích

Kdo se nerad navléká do přeskáčí a lyžování ho neláká, může podniknout výšlap po okolí po některé ze značených sněžnicových tras. Od vrchní stanice lanovky na Gütsch (2344 m) se dá podniknout zhruba tříhodinový výlet k horskému plesu Lutersee (2358 m) a vychutnat si výhledy na vrcholy Urnských Alp a vesnice Hospental a Realp. Pokud popojedete vlakem do sousední osady Hospental (1453 m), můžete se vydat po sněžnicové trase po svazích pod průsmykem Gotthard Pass (2091 m), jehož opuštěné zasněžené pláně v zimě zahaluje až mystické ticho. Po stopách James Bonda je možné vyrazit na sněžnicovém okruhu ve vedlejší osadě Realp (1538 m), kde se natáčela jedna z kultovních scén bondovky Goldfinger.

Asi největší výzvou na sněžnicích je výstup téměř tisíc výškových metrů z osady Realp pod skalnatým štítem hory Galenstock (3586 m) až k chatě Albert Heim Hütte (2543 m), kde můžete nasát tu pravou atmosféru švýcarské horské chaty. Při túře na svazích pod průsmykem Furka Pass (2429 m) se otevírá pohled na celé Urnské údolí až po vrcholy v kantonu Graubünden.

Na skialpech až do Engelbergu

Svahy nad Andermattem jsou jako stvořené pro skialpové výlety různé délky i obtížnosti. Pro milovníky přechodů je Andermatt skvělým výchozím bodem pro zhruba pětidenní přechod Urnských Alp až do městečka Engelberg.

Skialpová trasa Urner Haute Route vede panenským horským terénem a každý den překonává stovky výškových metrů nahoru i dolů. Rozhodně to není skialpový výlet pro začátečníky, ale díky vhodnému rozmístění horských chat se dá jít poměrně na lehko, a užít si tak sjezdy mořem neporušeného prašanu naplno.

Historii města tvořila armáda Už během napoleonských válek se Andermatt zapsal do vojenské historie díky bitvě mezi Francouzi a ruskými jednotkami generála Suvorovova, které se střetly roku 1799 v krutém boji u mostu Teufelsbrücke. Suvorovovi se podařilo most přes skalní propast přejít ovšem za cenu velkých ztrát. Bitvu dnes u Andermattu připomíná ve skále vytesaný Suvorovův památník, který už navždy hledí na protilehlý osudový most, jehož stavbu legenda připisuje ďáblovi.

Tím ale vojenská historie Andermattu teprve začala. Za druhé světové války bylo městečko strategickým místem s mnoha podzemními bunkry a tajnými štolami skrz skály, které měly být útočištěm vojáků v případě napadení Německem. Strategické místo v horách švýcarská armáda neopustila ani po válce, až do nedávna měla v Andermattu velkou výcvikovou základnu, díky které byl v jinak poklidném městečku celkem čilý ruch.

Armádní zájmy zasahovaly do života vesnice zásadním způsobem, veškerý rozvoj turismu byl limitovaný armádními rozhodnutími, která měla v řadě záležitostí právo veta. Silný vliv armádních regulací se projevil například při natáčení slavné bondovky Goldfinger v 60. letech. Sean Connery se po místních svazích proháněl na skútru při natáčení honičky až do místního průsmyku Furka Pass, celou scénu ale filmaři museli komplikovaně sestříhat a jednotlivé úseky přeházet, aby film nevyzradil cestu do strategického průsmyku.

S odchodem armády se vše mění a Andermatt se má proměnit v atraktivní horské středisko. K budování nového turistického resortu přizvali Andermattští egyptského investora Samiho Sawirise, který má zkušenosti v oboru cestovního ruchu a poskytuje městu potřebné know how i finance. Kromě apartmánů a hotelů ale Andermatt buduje a renovuje již zmiňované lanovky, zpřístupňuje nové trasy pro pěší i bikery, aby si tu každý vyznavač aktivní dovolené našel to své.