úvod

Malebnost švýcarského střediska Saas Fee lákala turisty již odnepaměti. Toto horské městečko leží v nadmořské výšce 1800 m n.m., je obklopeno mohutnými ledovci a třinácti čtyřtisícovými vrcholy. Právem je často označováno jako „perla Alp“ a podobně jako v Zermattu, i tady mají auta vjezd zakázán.

​

V lyžařském středisku Saas Fee na vás čeká hned několik zajímavostí. Najdete tu nejvýše položené metro na světě, nejvýše položenou otáčivou restauraci na světě, největší ledovcový pavilón na světě a jednu z nejdelších sjezdovek Švýcarska.

Celý areál Saas Fee se skládá ze čtyř oblastí, vzájemně propojených a z 32 sjezdovek. Středisko je ideální pro všechny výkonnostní skupiny. Najdete tu 25 kilometrů modrých sjezdovek, 50 km červených a dalších 25 km černých sjezdovek. Protože se většina z nich nachází v nadmořské výšce 2500 až 3500 m n.m., nemusíte se bát o nedostatek sněhu. V Saas Fee se lyžuje i v létě.

Nejvýše položená oblast se jmenuje Mittelallalin a najdete tu již zmíněnou otáčivou restauraci s dechberoucími panoramatickými výhledy. Nezapomeňte se v ní posilnit před dlouhým, 14 kilometrovým sjezdem, který začíná v nejvyšším bodě této oblasti. Freestyle snow park s U-rampou, boarder crossem, skoky a dalšími překážkami jako raily a boxy najdete v oblasti nad Morenií.

Pro rodiny s dětmi

V případě, že cestujete s dětmi, můžete ve středisku využít kids parků. Až si budete chtít odpočinout od lyžování, vydejte se na jednu ze tří sáňkařských drah, které jsou v provozu i v noci. Dále si můžete jít zabruslit nebo navštívit bazén.

Další aktivity

Pokud nepatříte mezi lyžařské či snowboardové nadšence, nebo si zkrátka chcete odpočinout, vyrazte na výlet. Čeká vás 60 kilometrů upravovaných zimních tras. Kromě cest v okolí města je zajímavá trasa vedoucí z vrchní stanice lanovky Felskinn na chatu Britannia a zpět. Tento výlet je 5 km dlouhý a zabere vám necelé 2 hodinky.

V okolí Saas Fee se udržují i běžkařské trasy. V jejich blízkosti se nacházejí četné autobusové zastávky a tak když vám dojdou síly, jednoduše nastoupíte do autobusu, který vás doveze zpět do města.

Opravdoví požitkáři si mohou zaplatit heliskiing v okolí Monte Rosy a pokud raději chodíte na lyžařské túry, zkuste oblast Strahlhorn, Allalinhorn nebo Alphubel.

Kdybyste neměli štěstí na počasí, navštivte wellness centrum nebo si zajeďte do Saas Grundu na indoor boulder.

Relax, Gastronomie

Načerpejte nové síly ve wellness a fitness centru Aqua Allalin, popřípadě v hotelích Pirmin Zubriggen a Ferienart v Schweizerhofu. Pokud jste v Saas Fee na delší dobu, za návštěvu určitě stojí termální lázně Brigerbad, vzdálené přibližně 30 kilometrů od Saas Fee.

K získání komplexního zážitku patří i ochutnávka místního tradičního aperitivu a piva Glacier beer, které se vaří v místním pivovaru. Také byste si alespoň jednou měli dojít na raclette. Po celodenním lyžování přijde vhod.

Kdy vyrazit

Do Saas Fee se nejčastěji jezdí v období mezi únorem a dubnem, kdy je v oblasti nejlepší počasí a nejvíce slunečných dnů. V prosinci a lednu může být nahoře dost chladno. Na ledovcích se lyžuje celoročně.

Nevýhody?

Zkušeným lyžařům a expertům se může zdát středisko malé. Pokud sem pojedete na týden, zajeďte si do lyžařských středisek Saas-Almagell a Saas-Grund, na která platí stejný skipas.

Podobně jako na Kaprunu i tady čas od času musí středisko zavřít kvůli špatnému počasí, ale ruku na srdce – kdo z vás by šel lyžovat ve vichřici a vánici? Místo toho můžete využít nabídky sportovního a kulturního vyžití, která je v Saas Fee a jeho okolí opravdu široká.