úvod

Podobně jako USA i Švýcarsko má své město andělů, které proslavily filmy. Horské městečko Engelberg je však známé z bollywoodských romantických filmů díky majestátní hoře Titlis. Na rozdíl od Los Angeles je však Engelberg oázou zimních sportů.

​

Asi třítisícové městečko Engelberg v hlubokém údolí říčky a na úpatí mohutné hory Titlis (3239 m) patří k oblíbeným horským střediskům ve Švýcarsku. Místní kopce nabízí skvělé možnosti kvalitního freeridu, trasy pro běžkování nebo sněžnicové výlety a nechybí ani atrakce jako ledovcová jeskyně, iglú vesnička nebo lanový most s dechberoucími výhledy na impozantní alpské štíty.

Engelberg leží nedaleko Lucernu, odkud se sem dá dobře dojet vlakem. Zajímavostí je místní benediktinský klášter z 12. století, který dal vzniknout celému městečku, dodnes v něm bydlí asi čtyřicítka mnichů. Velkým lákadlem k návštěvě kláštera je domácí sýrárna, sýry místní výroby je možné zakoupit v krámku přímo u vchodu do komplexu.

Pokud se chystáte na návštěvu švýcarských hor, nechte se inspirovat našimi tipy, proč Engelberg určitě nevynechat.

1. Freeride

Lyžařské středisko na hoře Titlis a skiareál Brunni na protilehlém kopci činí Engelberg největším lyžařským střediskem v centrálním Švýcarsku.

Slunečné klidnější Brunni nabízí mírnější svahy a krásné výhledy na monumentální Titlis. Větší skiareál Titlis s převýšením zhruba 2000 výškových metrů láká na širší výběr sjezdovek a mnoho možností freeridu s přírodními skoky a skalkami.

2. Titlis Cliff Walk

I pokud lyžování pro vás není tím pravým, výlet na vrchol Klein Titlis stojí za to. Unikátní otáčivá lanovka Titlis Rotair vás vyveze z prostřední stanice Stand až do výšky 3000 metrů na vrchol Klein Titlis, kde vás ovane čerstvý horský vítr a otevře se vám panorama vrcholů, které ani nelze spočítat.

Právě zde ve výšce přes 3020 metrů si můžete užít velmi vzdušného visutého mostu nad 500 metrovou propastí. Most Cliff Walk dlouhý 150 metrů drží rekord jako nejvýše položený visutý most v Evropě. Za jasného počasí máte odsud možnost zahlédnout sousední vrchol Titlisu (3239 m), i další vrcholy Urnských Alp a jižněji položených Berských Alp, například i včetně čtyřtisícového masivu Jungfrau.

Ačkoli je v zimě klientela hlavně evropská, v létě naopak navštěvují Engelberg spíš lidé z mimoevropských zemí. Kuriozitou je velký počet návštěvníků z Indie – Engelberg proslavila totiž hora Titlis v několika bollywoodských bijácích. Nejedna Indka proto touží políbit svého vyvoleného právě na vyhlídkové plošině třítisícového Klein Titlisu v objetí horských štítů.

3. Do nitra ledovce

Ledovcové trhliny a seraky ohromí už při pohledu z výšky během cesty lanovkou Titlis Rotair na vrchol Klein Titlisu, ledovec je ale možné si prohlédnout doslova zevnitř. Na vrcholu Klein Titlis se do místního ledovce zařezává uměle vybudovaná ledovcová jeskyně. Tunel dlouhý 150 metrů se klikatí nitrem ledovce 20 metrů hluboko pod jeho povrchem a dýchne na vás svou tajemně modrou mrazivou krásou.

4. Sněžnicové výšlapy

Pokud byste se raději vydali do zasněžené pohádky bez lidí, vyrazte se sněžnicovou výbavou na výšlap na Fürenalp, který v zimě zůstává poněkud mimo hlavní turistické trasy. Strmý útes zvedající se stovky vertikálních metrů nad dnem údolí, v němž leží město Engelberg, je nejsnadněji dostupný lanovkou. V létě sem také vede středně náročná ferata nebo se dá celý skalní masiv obejít turistickými pěšinkami. Na vrcholu se otevírá horská planina, na níž je možné podniknout výšlap po nenáročném okruhu zakončený teplou odměnou ve zdejší stejnojmenné horské chatě.

5. Skokanské závody

Velkým zážitkem jsou závody Světového poháru ve skocích na lyžích, které se konají na místním můstku každoročně v prosinci. Sjíždí se tu světová skokanská špička, což je pro městečko celkem nápor. Na závod se dorazí podívat řada místních i zahraničních fanoušků, vzduchem vlají červené prapory s bílým křížem, nechybí vystoupení tradiční kapely a restaurace jsou obsazené k prasknutí.Autorka: Natálie Šírová vystudovala žurnalistiku a na pozici šéfredaktorky časopisu Svět outdooru se jí podařilo skloubit práci se zájmem o cestování a chození po horách. Od malička se věnuje všemožným sportům a dovolenou nejraději tráví na horách s batohem na zádech.