úvod

V srdci Švýcarska, stran zájmu zahraničních turistů, trůní Urnské Alpy v sousedství mnohem známější Bernské Alpy. Týdenní přechod po chatách nad údolími Haslitalu, bez přítomnosti davů, z jednoho ledovce na druhý. Taková je Haute Route SwissGlacier...

​

Tierberglihütte

Od hotelu Steigletscherto máme na chatu zhruba výškový kilometr a počasí se polehoučku kazí. V poklidu jsme dorazili na chatu a zrovna začalo drobně sněžit. U nás doma hřejí čarodějnické táboráky, ale my se choulíme pod dekami. Klasická starší chata prošla nákladnou rekonstrukcí a přibyl přístavek s novými sociálkami a sušárnou. Zážitkem jsou hlavně zdejší západy slunce.

Sustenhorn 3 505 m

Nejoblíbenější vrchol v oblasti, je samozřejmě i naším cílem. Je první máj, ale sněžilo celou noc a den, a najednou máme půl metru prašanu. Naštěstí pozvolný ledovcový terén a okolní svahy pod 30° nevěští velké lavinové nebezpečí. Trápí nás jen proměnlivá oblačnost. Máme kliku, na kopci se mlha rozplývá.

ZwischenTierbergen

Sjezd, slibující velké očekávání, bohužel přinesl jen boj s krustou. 1 200 výškových metrů, ale místo azura od rána oblačno a místy dokonce déšť. Kopírujeme stopu, kterou nám najeli aspiranti na horské vůdce. V závěru musí lyže do rukou, přecházíme členitou morénu a už se těšíme na výstup. Každých 5 metrů otočka a pod námi v sevření hor jezero Triftsee. Dlouhatánské stoupání do sedla Sacklimi jsme zvládli. Linii sjezdu držíme jen s pomocí GPS a jsme moc rádi na chatě Trifthütte.

Diechterhorn 3 389 m

Neklidné počasí je pryč, jasné a mrazivé ráno a obří ledovec mezi dvěma hřebeny. Vlevo nenápadný Dammastock, vpravo Diechterhorn, náš cíl. Pozvolna míříme k vrcholu, ale samotnou skalnatou špičku už necháme být. Vidíme dokonale Urnské i Bernské Alpy.

Na řadě je fantastický sjezd ke Gelmerhütte a dále až ke stejnojmenné přehradě. Přecházíme hráz a v kosodřevině kličkujeme firnovým marastem, jedinou útěchou je, že je to z kopce. Asfaltka k další přehradě je paradoxně příjemnou změnou, ale před námi je ještě kus cesty.

Žebříky na Bächlilücke

Ráno svěže stoupáme od Bächlitalhütte, po ledovci do skalnatého sedla ObriBächlilücke. Dnešní třítisícovka není žádná nuda. Lyže na bágl, vylézt přes tři žebříky a na druhé straně nepříjemný traverz. Je slunečno, přesto idylku kazí vichr. Sjezd nás přivádí severním svahem k jezeru Gaulisee. Musíme skousnout ještě 200 m výstupu, abychom vstoupili do útulné prosluněné jídelny a pošmákli si na voňavém sýrovém fondue na chatě Gauli.

Pokud byste se chtěli dozvědět další zajímavé informace o přechodu na skialpech určitě přijděte na cestovatelský festival Obzory. Jeho třetí ročník proběhne v Praze 12. - 13.listopadu Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Rosenhorn 3 688 m Ledovcovou plání se ve vedru suneme k vrcholu. Pomalu se nám otevírají pohledy na slavné čtyř tisícovky Bernských Alp. Euforie stoupá a síly ubývají. Poslední půlhodinku s cepínem a v mačkách na vrchol. Skvělé vyvrcholení směrem do kopce.

Teď se těšíme na více než dva vertikální kilometry sjezdu. Severní svah nezklamal, zbylo místo i na naši panenskou stopu, vodopád endorfinů prostupuje naše těla. Protější svěže zelené svahy už zvou krávy na pastvu a my kličkujeme v závěru voňavou kosodřevinou, brodíme potok… a je to za námi.