úvod

Davos je světoznámým centrem zimní turistiky, jejíž základy byly položeny před více než stopadesáti lety právě v tomto vysokohorském švýcarském městě. Davos je ideálním místem pro jakékoliv zimní aktivity ať už s lyžemi nebo snowboardem, a nebo bez nich. Jednou z těchto aktivit mohou být skialpové túry.

​

V okolí Davosu je možné nalézt řadu možností na skialpové túry různé obtížnosti, z nichž některé se dají bezpečně absolvovat i za špatného počasí a v pozdním jaru při částečném využití zázemí řady lyžařských středisek.

Oblast Pischahorn (2980 m)

Nástupním místem na tento krásný vyhlídkový vrchol je lyžařské středisko Pischa (Pischa – slunčený švýcarský freeride). Auto necháme v u dolní stanice kabinové lanovky v Dörfji ve výšce necelých 1800 metrů. V jarních měsících je vhodné využít v dolní části výstupu okraj sjezdovky. Po dosažení hranice lesa je výstupová stopa podle vlastního uvážení až po vyhlídkový vrchol Pischa (2587 m) nad koncovou stanicí kabiny. Vrchol je možné samozřejmě podejít s tím, že následně jsou dvě možnosti pokračování v závislost na sněhových podmínkách a možném lavinovém nebezpečí:

hřebenovka se strmými výšvihy a traverzy strmým svahem - nutné také pěšky, případně na stoupacích železech "spadnout" do doliny Verborgen Pischa a na tuleních pásech pokračovat dolinou vzhůru - obykle patrné výstupové i sjezdové lyžařské stopy.

Vrchol Pischahorn, stejně tak hřebeny vedoucí k němu nabízejí panoramatické kruhové výhledy na velkou část okolí Davosu, neboť Pischahorn je jedním z nejvyšších okolních vrcholů. Sjezdových možností je celá řada:

  • nejjednodušší je dolinou Verborgen Pischa a "přehoupnout" se přes Pischagrat na pláně Flüelaberg, tj. podél výstupové stopy nebo kdekoliv v okolí, kde bude nepozjěžděný sníh
  • sjezd JJZ orientovanou dolinou Mattjisch Tälli
  • kombinace hřebenovky (1) s vybraným svahem do doliny Mättjisch Tälli

Hřebenovka přes Hüreli (2444 m)

Za dobrého počasí a vhodných sněhových podmínek je pěkná relaxační "krkonošská" hřebenovka na Hüreli s výhledem na Davosersee. Nástup může být totožný s oblastí Pischa, tj. dosažení koncové stanice kabinkové lanovky a nad ní Pischa (2587 m). Pro ty, co nechtějí dosáhnout výšky přes 2500 metrů, je možné se nad hranicí lesa stočit více k severu, hřebenu dosáhnout dle vlastního uvážení a tím i zkrátit přibližně čtyřkilometrovou hřebenovku až z Pischa. Za dobrých sněhových podmínek v nižších nadmořských výškách se dá z Hüreli sjet na lyžích západně orientovanými svahy k Höchwaldu (problém, jak se dostat zpátky k autu) do přibližně 1600 metrů. Druhou možností je sjezd přímo na jih do Bedra k cestě a po silnici se vrátit přibližně jeden kilometr na parkoviště do Dörfji.
Cesta do Davosu
Praha – Davos 680 km cca 7:30 h po trase Plzeň – Regensburg – Mnichov – Bregenz – Lanquart – odbočení z dálnice na Davos
Brno – Davos 780 km cca 8:30 h po trase St. Pölten – Salzburg – Insbruck – Landeck – odbočka z dálnice a podél Innu k Davosu
Vrchol Strela (2636 m)

Oblast Schatzalp, nad níž se vypíná vrchol Strela byla krátce představena v článku Davos: volné terény pro začátečníky i pokročilé. Výlet na tuleních pásech do oblasti Strela má velkou výhodu v tom, že lyže se nasazují víceméně v centru Davosu. Po vysněžených upravených cestách se z lesa vynoříme nad hotelem Schatzalp, odkud se stoupá různě ukloněnými pláněmi vzhůru. Dle vlastního uvážení je možné využít upravenou turistickou cestu nebo šlapat volným terénem až po budovy u lanovek ve výšce 2350 metrů, kde rezaví propojovací lanovka kolem Gross Schiahornu (2709 m). Rodinný skialpový výlet může skončit po projítí tunelem u dřevěné vyhlídkové restaurace v Strelapassu (2347 m). Návštěvu této restaurace je možné doporučit i těm, kteří chtějí z vrcholu Strela sjíždět rovnou až do Davosu.

Hlavním cílem je ale pokračování dále vzhůru na hřeben vedoucí na vrchol Strela (2636 m) je krásná dřevěná vyhlídková restaurace, která může být ideálním cílem pro skialp ve výšce přes dva tisíce metrů nad mořem. Strmějším terénem nastoupáme na tuleních pásech na hřeben a z něj na vrchol Strela, který je o dvacet metrů nižší než nedaleký Chüpfenflue (2656 m). Za bezpečných sněhových podmínek je možné sjet z vrcholu přímo na východ k Strelasee (2404 m) a od něj dále dolů nad hotel Schatzalp. Za méně příznivých podmínek je vhodné se vrátit kus po hřebenu směrem k sedlu Strelapass a teprve potom zahájit sjezd.


Jan Pala se skialpinistickým aktivitám věnuje dvě desetiletí od Kanady přes Evropu, Blízký východ až po východní Asii (Japonsko, Kamčatka). Je autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007). Skialpinismus propaguje od metodiky přes kurzy až po přednášky.