úvod

K nejatraktivnějším výletním cílům u jezera Vierwaldstätter­see patří nesporně 2132 metrů vysoký vrchol Pilatus, tyčící se nad historickým městem Lucern. Zatímco ještě ve středověku byl na tuto horu zakázán přístup, protože byl její vrchol považován podle legend za sídlo draků, dnes se sem dostaneme pohodlně horskými dráhami hned ze dvou stran. Drak však zůstal symbolem Pilatu dodnes. Jedna ze zdejších lanovek byla navíc loni kompletně rekonstruována.

​


Nejstarší dráhou vedoucí na Pilatus je 4,6 km dlouhá zubačka vycházející z obce Alpnachstad ležící na břehu jezera Alpnachersee. Její výstavba byla zahájena v dubnu 1886 a již o 3 roky později, 4. června 1889, dorazily na vrchol Pilatu první vozy, tehdy ještě na parní pohon. Dráhu s převýšením 1 635 m vyprojektoval švýcarský inženýr Eduard Locher a proslavil ji především její sklon, který dosahuje v nejstrmějších místech až 48 % (což odpovídá úhlu sklonu 25,6°). Je to dodnes nejstrmější ozubnicová dráha na světě. Dosažení tak značného sklonu bylo umožněno použitím speciálního systému ozubnice se dvěma horizontálními naproti sobě umístěnými ozubenými koly, doplněnými ještě koly vodícími. Ta zajistí, že vůz z trati za žádných okolností nemůže vykolejit.


Ozubnicová dráha z Alpnachstadu na Pilatus je nejstrmější svého druhu na světě


Již v 50. letech dvacátého století bylo rozhodnuto zpřístupnit Pilatus další horskou dráhou, tentokrát z Kriensu ležícím v bezprostřední blízkosti Lucernu. Hlavním důvodem bylo zajištění celoročního přístupu na vrchol hory, protože zubačka z Alpnachstadu může být v provozu pouze od jara do podzimu. Nejprve se v roce 1954 rozjela čtyřmístná kabinková lanovka dvoulanového systému (což znamená, že jsou kabiny neseny nosným a taženy tažným lanem) vedoucí z Kriensu přes mezistanici Krienseregg až na Fräkmüntegg. Mezistanicí Krienseregg kabiny plynule projíždějí, přestupovat zde není nutné. V roce 1996 tato mezitím již zastaralá technologie uvolnila místo nové, opět čtyřmístné lanovce, avšak tentokrát již standardního jednolanového systému.


Čtyřmístná kabinková lanovka na Frakmüntegg, v pozadí Kriens a Luzern


Spojení stanice Fräkmüntegg se samotným vrcholem Pilatu zajistila v roce 1956 kyvadlová lanovka. Ta byla částečně modernizována již v osmdesátých letech, avšak zásadní zlom přišel na tomto úseku teprve v roce 2015. Po ukončení loňské letní sezóny byla stará lanovka snesena a na jejím místě začala být budována zcela nová dráha zvaná „Dragon Ride“ s moderními prosklenými 55místnými kabinami futuristického vzhledu. Tyto atypické kabiny mají na obou čelech celkem 12 sedadel umožňující panoramatický výhled navozující pocit letu. Zároveň je podlaha ve střední části kabiny vyvýšená, takže i ostatní stojící cestující si mohou užívat ničím nerušený výhled. Nová lanovka se rozjela před letošní letní sezónou a podle zájmu návštěvníků je vidět, že se stala novou atrakcí Pilatu.


Moderní futuristická 55místná kabina lanovky „Dragon Ride““


Vše můžeme výhodně zkombinovat při atraktivní okružní jízdě zvané „Zlatá okružní cesta“, kde první část z Lucernu do Alpnachstadu absolvujeme výletní lodí po jezerech Vierwaldstättersee a Alpnachersee (plavba trvá 50 až 90 minut v závislosti na konkrétním spoji), odtud zubačkou na Pilatus a lanovkami se dostaneme zpět do Kriensu na okraji Lucernu. Trochu levnější variantou je „Stříbrná okružní cesta“, kde první úsek absolvujeme nikoliv lodí, ale vlakem.


Schéma „Zlaté a stříbrné okružní cesty“


A co můžeme na vrcholu Pilatu vidět? Kromě horní stanice ozubnicové dráhy je to především historický horský hotel Pilatus-Kulm z roku 1890 s 27 prostornými pokoji, třemi apartmány a stylovou luxusní restaurací Queen Victoria. Najdeme zde ale také hotel Bellevue s 28 komfortními dvoulůžkovými pokoji a stejnojmennou samoobslužnou restauraci se 140 místy. Oba hotely spojuje moderní prosklená panoramatická galerie, jejíž střecha slouží zároveň jako vyhlídková terasa. Pro pořádání firemních nebo i rodinných akcích je zde k dispozici několik moderně vybavených konferenčních sálů.


Historický horský hotel Pilatus-Kulm


Tím hlavním, proč se na Pilatus vypravíme, je ovšem perfektní výhled nejen na nedaleké jezero Vierwaldstättersee (nazávané také Lucernské jezero) s Lucernem, ale i na řadu známých švýcarských vrcholů jako je Rigi, Säntis, Tödi nebo Titlis. Při dobré viditelnosti uvidíme i čtyřtisícovky Bernských Alp a vrcholky v německém Schwarzwaldu. A než sjedeme úplně dolů zpět do Kriensu, neměli bychom na mezistanici Frakmüntegg vynechat adrenalinový zážitek v podobě jízdy na více než kilometr dlouhé bobové dráze nebo pobytu v lanovém parku.

Radim Polcer a Roman Gric


Náladový pohled z vrcholu Pilatu na jezero Lucernské jezero