úvod

Sledujte cestu dvou cestovatelů po Grand Tour of Switzerland, kteří se vydali na cestu ze Schaffhausenu a putují po trase až do Sierre na elektrokole.

​


Bližší informace o cestě naleznete zde.
Reporty z jednotlivých dnů naleznete zde:

1. DEN: Schaffhausen – Winterthur – Curych – Einsiedeln


2. DEN: Einsiedeln – Schwyz – Lucern - Pilatus

Cesta nás zavedla od Benediktinského kláštera s černou madonou v Einsidelnu přes Schwyz a okolo nádherných jezer až do Luzernu, odkud jsme vyjeli (lanovkou, ne na ebajku) na mystickou dračí horu Pilates.


3. DEN: Aarau – Hallwil – Flyer – Kambly – Emmental – Bern (vč. zastávky u výrobce elektrokol Flyer)

Třetí den cesty na elektrokole okolo Švýcarska se nesl ve znamení skvělých zážitků ve střední části země. Den jsme začali návštěvou vodního hradu Hallwil z 12. století a pak, protože začalo pršet – tedy jak říkají švýcari „myjí se hory“ tak jsme si užili návštěvu továrny na elektrokola Flyer a výrobnu luxusních sušenek Kambli – obě tyto firmy zdatně konkurují nejznámějšímu artiklu z kantonu Emmental.


4. DEN: Návštěva Bernu

Bern je hlavního města Švýcarské konfederace. I když tu mají mnoho půjčoven kol i elektrokol, centrum je pohodlně zvládnutelné pěšky. Je to velmi příjemné místo a Berňané zásadně nikdy nikam nespěchají.


5. DEN: Cesta na nejvýše položenou železniční stanici Evropy Jungfraujoch – Top of Europe

Další částí cesty Švýcarskem na elektrokole byl Junfraujoch, nazývaný vrcholkem Evropy – „Top of Europe“ – nejvýše položená železniční zastávka v 3454 metrech nad mořem. Sem ale žádná cyklotrasa nevede, takže kolo zůstalo odpočívat ve výchozím bodu trasy – v Interlakenu neboli Mezijezeří a na cestu jsme se vypravili jak jinak než vlakem.


6. DEN: Murten – Neuchatelské jezero - Jura– La Chaux-de-Fonds – Val de Travers – Motiers – Creu du Van

Dnešní den je nabitý zážitky. Vyrážíme na elektrokole ze starobylého města Fribourg a míříme po trase Grand Tour Switzerland přes pitoreskní vesničku Murten, nebo chcete-li Morat francouzsky, okolo Neuchatelského jezera. Odtud se zvedá pohoří Jura, které dalo název této geologické periodě. V jeho středu míříme do města s těžko vyslovitelným jménem La Chaux-de-Fonds, které je centrem švýcarského hodinářství. Zde jsme navštívili nádherné Muzeum času a pokračovali do údolí Val de Travers, které je známé výrobou absintu. ve vesničce Môtiers jsme se dozvěděli jak se absint vyrábí a podává a že je velmi odlišný od toho českého. Se západem slunce jsme se vydali na výpravu k přírodnímu úkazu Creux du Van – skalnímu útesu, který se vytvořil z vápence před 200 miliony let.


7. den - Za sportem a vínem k Lac Leman

Z pohoří Jury pomalu klesáme k největšímu švýcarskému jezeru Lac Leman – u nás známější jako Ženevské jezero – jež měří na délku dobrých 73 km. První zastávkou je město Lausanne, hlavní město kantonu Vaud, kde sídlí Olympijský výbor, a je zde také muzeum olympismu. Zdravíme se s nejznámějším českým atletem Emilem Zátopkem a pokračujeme po Vaudské riviéře – známém kraji vína – až do umělci oblíbeného Montreux.