Rezervace jednotlivých úseků Glacier Express

Rezervaci na panoramatický vlak Ledovcový expres (Glacier Express) je nově možná i pro jednotlivé úseky za zvýhodněnou cenu. V nabídce jsou čtyři úšeky: Sv. Mořic – Chur, Chur – Andermatt, Andermatt – Brig a Brig – Zermatt. Trasu lze rezervovat obousměrně a Ledovcový expres zařadil pro letní sezónu také nový odpolední spoj.

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Express – od ledovců k palmám

Jedna z nejkrásnějších tras vedoucích Alpami: Bernina Express z Churu / Davosu / Sv. Mořice – Valposchiavo – Tirano spojuje různé jazykové oblasti a kultury – v půvabných liniích a bez ozubení. Panoramatické jízdy po železnici, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO, jsou vrcholným zážitkem. Tip: objevte Poschiavo v celé jeho mnohostrannosti. Jižní alpské údolí láká k dlouhým procházkám, příjemnému toulání se a k vychutnání jemných regionálních specialit.

Bližší informace naleznete zde.


Glacier Express – nejpomalejší rychlík světa

Jízda v panoramatických vagonech Ledovcového expresu napříč švýcarskými Alpami stojí opravdu za to – s mnoha speciálními zážitky od začátku až do konce. Ve Sv. Mořici zdraví svět bohatých a krásných, v Zermattu nejfotografovanější hora světa, Matterhorn. Přes 291 mostů a 91 tunely vede trasa nejpomalejšího rychlíku světa. Předkrm, hlavní chod a dezert jsou servírovány čerstvé z palubní kuchyně přímo na vaše místo ve vlaku. Nebo si objednejte Bündnerteller – samozřejmě se sušeným masem přímo z regionu Graubünden.


Nové vlaky Alvra Rhétské dráhy.

Kromě Ledovcového expresu a Bernina Express má Rhétská dráha nového oblíbence. Nové vlaky Alvra se již těší, až svezou své první cestující na trati Albulalinie, která je od roku 2008 zapsána na Světovém dědictví UNESCO. Jméno Alvra dostaly vlaky z rétorománštiny a znamená Albula.

Bližší infromace naleznete zde.

Malá Albula v Čechách.

Láska k Rhétské dráze může být tak velká, že si ji postavíte přímo na své zahradě. Možná vás to překvapí, ale zmenšeniny smělých železničních staveb Rhétské dráhy hostí více českých zahrad. Jen jedna je ale přístupná veřejnosti. Najdete ji v Chlumci nad Cidlinou.

Bližší informace naleznete zde.


Gastronomické zážitky v Glacier Express

Proslulý panoramatický vlak Ledovcový expres spojuje denně dvě hvězdná místa - Svatý Mořic a Zermatt. Na trase vás čeká 291 mostů a 91 tunelů. Tříchodové menu se pro vás připravuje přímo ve vlaku a je servírováno na vaše místo. Ve dnech 18. 3. – 12. 5. 2017 se můžete těšit na speciality kantonu Graubünden v rámci akce Bündner weeks a ve dnech 18. 9. – 22. 10. 2017 na speciality kantonu Wallis v rámci akce Valais weeks.

Bližší informace naleznete zde.


Albula tunel v novém

Albula tunel bude rekonstruován, resp. vystavěn nový paralelní tunel. Stavba již byla zahájena a potrvá do roku 2021. Již dnes ale můžete zdarma navštívit speciální informační centrum k výstavbě tunelu, které najdete na nádraží v Predě, přímo na peronu. Pro železniční nadšence je zde unikátní možnost zorganizování prohlídky staveniště nového tunelu. Na webu RhB navíc naleznete přenost z webkamery z celé stavby.

Bližší informace naleznete zde.


Bernina Express – od ledovců k palmámVia Albula / Bernina

10 etap dálkového putování Via Albula / Bernina se přizpůsobí každému rozpoložení. Trasa je jedinečně umístěna – neustále křižuje železniční trasu zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Objevování mostů a viaduktů je skoro jako dětská hra.

Bližší informace naleznete zde.


Železniční muzeum Bergün – cestování časem k pionýrům železnice

Železniční muzeum Albula v Bergünu provede milovníky železnice a rodiny dějinami železnice v Graubündenu. Návštěvníky nadchnou staré předměty spojené se železnicí, filmy a modely. V simulátoru v legendární lokomotivě Krokodýl si můžete zkusit řídit vlak po trati Albula. Tip: to nejzajímavější ze stavby, hor, regionu a Rhétské dráhy naleznete v informačním centru „Infoarena Albulatunnel“ v Predě (10 minut od Bergünu), které nabízí možnost zážitkovou formou nahlédnout na výstavbu nového tunelu Albula. Přijďte a seznamte se s magickým světem stavby tunelu.

Bližší informace naleznete zde.


125 let Rhétské dráhy

V roce 2014 oslavila Rhétská dráha již 125 let své existence. Během 125 let byla celá síť tratí nepřetržitě budována a modernizována. Dnes láká Rhétská dráha mnoha jedinečnými zážitky turisty z celého světa. Kromě této klasiky zde existuje také široká nabídka týkající se Rhétské dráhy. K oslavě jubilejního výročí budou doplňkově během celého roku v provozu nostalgické a historické vlakové soupravy. Mezi jinými parní vlaky, zážitkové vlaky s otevřenými panoramatickými vagóny, pověstné sněhové centrifugy, také pojmenované Bernina Monster, a mnohé další.

Bližší informace naleznete zde.


Parní sněhové centrifugy – Bernina Monster

Malý světový zázrak: parní sněhové odstředivky Xrot 9213 z roku 1910 se probíjejí skrz jeden metr vysokou sněhovou stěnu na Berninu. Při odklízení sněhu jsou hosté Rhétské dráhy uprostřed sněhového víru.

Bližší informace naleznete zde.


Parní jízdy – dětský sen se stává skutečností

Syčí, píská a kouří: v Prättigau, v Landwassertal a Surselva. Na cestách po neobyčejných tratích je historická vlaková souprava Rhétské dráhy postavená roku 1910 – klenot kolejí. Okouzlující staré vlaky se budou pravidelně valit na toto jubileum po kolejích Rhétské dráhy.

Bližší informace naleznete zde.


Arosa Bahn – 1 000 výškových metrů za 1 hodinu

Jízda začíná v Churu poklidně – kolem městských hradeb a věží Malteserturm a Obertor. Ale brzy je s prohlídkou města na kolejích konec – červený vlak se náhle mění v horskou železnici. Na pouhých 26 kilometrech vyšplhá Arosa Bahn o 1 000 metrů výš. Jako v oblacích se cítíte při pohledu z elegantního viaduktu Langwieser. Nechte svému volnému dni v lázeňském středisku volný průběh: Vyjeďte si lanovkou na Weisshorngipfel a dojděte k horské chatě Carmenahütte nebo na Ochsenalp. Svěží horský vzduch v graubündenském letovisku Arosa pohladí návštěvníka na těle i na duši. V roce 2014 oslavila trať na Arosu 100 let od svého založení. Byla to poslední etapa v síti tratí Rhétské dráhy.

Bližší informace naleznete zde.


Radost z koupání a železnice v jednom

Engadin Bad Scuol zahrnuje 8 různých bazénů. Malé, ale hezké jsou také lázně Bad Alvaneu u Tiefencastelu. S jízdenkou Rhétské dráhy Bade- Kombi se do lázní ponoří- te o 20 procent levněji. Na ploše více než 2000 m² čekají v lázních Engadin Bad Scuol působivé vnitřní bazény, horké vířivky, slané koupele a mnoho dalšího. Ve venkovním bazénu je pod engadinským nebem cítit harmonie horského ovzduší a vody – vířivka pod širým nebem má 34 stupňů. Bad Alvaneu je zdrojem tvořivosti a energie. Lázně napájí léčivý pramen s obsahem síry, který propojuje vnitřní a venkovní bazén, páru a saunu, bublinková lehátka a vířivky. Z Alvaneu vede „Průkopnická stezka“ k impozantní skalní plošině Crap Furò v Parku Ela.

Bližší informace naleznete zde.


Požitkářský vlak – dobroty na požádání

V kulinářském vlaku okusíte na každé zastávce jednu specialitu. Panorama Alp a čtyřchodové menu si vychutnáte v našem pojízdném pokušení, Gourminu. Kulinář- ský vlak vás poveze z Churu, Davosu nebo Sv. Mořice od restaurace k restauraci. Ve vybraných restauracích vás očekávají místní speciality. Carpaccio, Capuns nebo Pudin da la Nona: ochutnejte rozmanitost Graubündenu všemi smysly. V Gourminu vykouzlí zkušení kuchaři mezi Churem a Sv. Mořicem nebo mezi Landquartem a Scuolem čerstvě připravené pokrmy pro každý mlsný jazýček. Předkrm podáváme v hradním městě Domleschg, hlavní chod v Albulatalu a dezert v Engadinu nebo naopak. Dopřejte si pastvu pro oči: uvnitř i venku.

Bližší informace naleznete zde.


Impozantní Rýnská soutěska

Ruinaulta v Graubündenu je jedna z nejvelkolepějších a nejrozmanitějších krajin v Alpách. Divoká soutěska se strhující řekou, bílými strmými stěnami a rozlehlými lesy. Za 10 000 let si Rýn mezi Ilanz a Reichenau prorazil cestu skalní horninou. Vznikla soutěska, které se právem přezdívá „švýcarský Grand Canyon“. Borovicemi olemované skalní útvary fascinují cestující vlakem, pěší turisty i raftaře z celého světa. Prozkoumejte monumentální Rýnskou soutěsku mezi Ilanz a Reichenau ve vlaku.

Bližší informace naleznete zde.


Krok za krokem kolem železnice UNESCO – Bergün–Preda

Naučná železniční stezka vede z Predy do Bergünu, přímo podél úžasného stavebního díla Rhétské dráhy, podél té části, která je zařazena mezi památky UNESCO. Celková délka naučné stezky je 8 km, výškový rozdíl 400 m od tunelu Albula v Predě (nazývané také brána do Engadinu) až do Bergünu. Na významných místech této trasy najdete tabule s informacemi.

Bližší informace naleznete zde.


Bahn & Bike – na dvou kolech podél úzkokolejky

Zaměstnanci RhB dobře znají spojení túr a dopravy. Při známkách únavy lze kdykoliv přestoupit na vlak. Bahn & Bike – o tom to je. Věcí znalí sviští na koloběžce pět kilometrů z Arosy do Litzirüti. Jako v letu se objevuje švýcarský Grand Canyon na elektrokole – z Thusis nebo Ilanz. Nebo se na horských kolech zúčastněte závodu o horskou cenu přes Berninapass – to je ta správná sportovní výzva.

Bližší informace naleznete zde.


Světové dědictví UNESCO – mistrovské dílo železničního stavitelství

Více než sto let stará železniční trať přes Albulu a Berninu je, co se týče stavitelství a vedení tratě, výjimečným mistrovským dílem. Trať je harmonicky zasazena do divoké přírody a vás čeká velkolepý výlet do průkopnických časů železnice. Od července 2008 patří tratě Rhétské dráhy Albula a Bernina na seznam světového dědictví UNESCO. Dokonalé splynutí krajiny a železnice – dlouhé oblouky, rafi nované stavby, tratě vlnící se strmými údolími. Nejatraktivnější místa na trati jsou viadukt Landwasser, točité tunely mezi Bergünem a Predou nebo kruhový viadukt u Brusia. Příklad, který táhne i dnes.

Bližší informace naleznete zde.


Zážitkový vlak Albula – do vlakového nebe

Krokodýl s rokem výroby 1926 se dal do pohybu – se zážitkovým vlakem Albula v Schlepptau. Každou neděli můžete cestovat v nostalgickém dřevěném vlaku s otevřeným výhledem uprostřed vlakového ráje z Churu do Bergün, v rámci Rhétské dráhy zapsané mezi světové dědictví UNESCO: za 10 franků se vstupenkou.

Bližší informace naleznete zde.


Více informací na www.rhb.ch
Brožura Rhétská dráha (2017)

Nejnovější brožuru si můžete objednat nebo stáhnout na zde.Rhätische Bahn AG
Bahnhofstrasse 25
CH-7002 Chur
T. +41 81 288 65 65
E-mail: rail service@rhb.ch
WEB: www.rhb.ch