Vlakem do Švýcarska
foto: Switzerland Tourism

Do Švýcarska, které jé známé jako železniční ráj, je možné se z České republiky dopravit pomocí vlakových spojení. V současné době je v provozu přímé vlakové spojení od Českých drah z Prahy do Curychu přes Basilej, provozované Českými drahami.

České dráhy

V síti ČD Center a mezinárodních pokladen Českých drah, které pokrývají území celé České republiky, je možné zakoupit jak jízdenky Swiss Travel System (STS), tak další doklady pro cestu do a ze Švýcarska, a to i v případě využití dalších dopravních prostředků mezi Českou republikou a Švýcarskem.

Přímé vlakové spojení z Prahy do Curychu je zajištěno nočním spojem s lůžkovými a lehátkovými vozy a vozy s místy na sezení 2. třídy (sklápěcí křesla). Lůžkový vůz nabízí také cestovní třídu Deluxe se samostatnou sprchou a WC. Ve vlaku je možná také přeprava jízdních kol. Další podrobnosti (výš/níž dle polohy textu).

Spojení Praha – Basilej – Curych:

Praha, hl. n. – 18:27
Basel SBB – 07:20
Zürich HB – 09:05

Spojení Curych – Basilej – Praha:

Zürich HB – 19:42
Basel SBB – 21:13
Praha, hl. n. – 09:28

Celkový čas jedné jízdy je 14 hodin a 38 minut.

Cena jízdenky + místenky:

Sparnight (nevratný a neměnný tarif):

místenky: 725 Kč (29 EUR)
6místná lehátka: 1 225 Kč (49 EUR)
4místná lehátka: 1 475 Kč (59 EUR)
3místná lůžka: 1 725 Kč (69 EUR)
2místná lůžka: 1 975 Kč (79 EUR)
1místné lůžko: 3 475 Kč (139 EUR)

Plná cena (dá se vrátit):

místenky: 3 225 Kč (129 EUR)
6místná lehátka: 3 475 Kč (139 EUR)
4místná lehátka: 3 725 Kč (149 EUR)
3místná lůžka: 3 975 Kč (159 EUR)
2místná lůžka: 4 475 Kč (179 EUR)
1místné lůžko: 5 475 Kč (219 EUR)

Ceny jsou počítány současným jednotným železničním kurzem. Jízdenky se dají zakoupit v předprodeji až 6 měsíců před odjezdem. V nabídce je 2. třída - sklopná sedadla, lehátkový vůz, lůžkový vůz a Deluxe. Rezervace je povinná. Úschova během přepravy s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo.

V pokladnách a na eShopu Českých drah lze zakoupit také cenově výhodné jízdenky s názvem Včasná jízdenka Německo, pro tranzit přes Německo do vybraných pohraničních míst se Švýcarskem. Například z Prahy do Basileje lze tuto jízdenku zakoupit již od 1.049 Kč (cca od 39 EUR). Z Basileje již poté můžete cestovat s jízdenkou od STS.

Při cestě z východní části České republiky je možné využít také vlakové spoje přes Vídeň s přestupem v nové stanici Wien Hbf. Z Vídně do Švýcarska jezdí několikrát denně přímé spoje railjet a v noci komfortní spoj EuroNight Wiener Walzer. U denních spojů pak trvá cesta z Brna do Curychu od cca 10 hodin a z Ostravy do Curychu pak něco přes 12 hodin.

Při cestě do stanice Feldkirch, kde začínají švýcarské autobusy zapojené do systému Swiss Travel System, je možné využít také Včasné jízdenky Rakousko. Cena jízdenek do Feldkirchu se pohybuje z Českých Budějovic od 469 Kč, z Brna od 386 Kč a z Ostravy od 524 Kč.

Přesné spojení je možné vyhledat na webových stránkách ČD (www.cd.cz) nebo na stránkách Švýcarských spolkových železnic (www.sbb.ch), kde naleznete jízdní řády a ceny jízdenek pro veřejnou dopravu ve Švýcarsku.

RegioJet

Vlakový a autobusový dopravce RegioJet, který v České republice provozuje luxusní vlaky IC RegioJet mezi Prahou, Ostravskem a Žilinou nabízí také výhodné mezinárodní jízdenky na autobusy do Švýcarska či přímo na putování po Švýcarsku (např. Lausanne, St. Gallen a nově také do Basileje).

Díky přímému napojení na prodejní systém německých drah Deutsche Bahn jsou v nabídce jízdenky například na trasu Praha – Basilej za ceny již od 58,- EUR, přičemž díky kombinaci rychlého expresního spojení autobusem DB a rychlovlakem ICE trvá cesta jen o něco více než 9 hodin. V nabídce jsou spojení po celý den i ve večerních a nočních hodinách.

RegioJet vám na kterékoli své pobočce v Praze na hlavním nádraží, v Pardubicích hl. n., Olomouci hl. n., Ostravě Svinově, Ostravě hl. n. či v Havířově také prodá síťovou jízdenku Swiss Travel Pass, která umožňuje po dobu platnosti neomezené putování pohodlnými švýcarskými vlaky, autobusy, a dalšími dopravními prostředky v rámci Švýcarského dopravního systému.

Pro rezervaci jízdenek na vlakové a autobusové spoje navštivte kterékoli prodejní místo RegioJet nebo nakupujte jízdenky on-line na webu www.regiojet.cz.


Nákup jízdenek STS.

Jízdenky Swiss Travel System mohou využívat osoby s místem trvalého bydliště mimo Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Pro cestování se Swiss Travel Passem a dalšími jízdenkami Swiss Travel System je potřeba mít u sebe občanský průkaz nebo cestovní pas.

Jízdenky STS lze koupit u následujících prodejců:

Česká republika:

Slovensko:

Více informací o nabídce jízdenek Swiss Travel Systému najdete zde.
Přeprava kol nočními vlaky CityNightLine (CNL)

V nočních vlacích vyšší kvality City Night Line (CNL), které spojují evropské země, je naše republika napojená spoji CNL na Německo, Dánsko, Nizozemsko a Švýcarsko a je možná přeprava jízdních kol. Pro přepravu kol je nutné mít jízdní doklad a rezervaci pro kolo. Nakládku, překládku a vykládku kola si zajišťuje cestující sám.


Fotogalerie nebyla nalezena